Процедурата “Към ефективно прилагане на ключовото законодателство в областта на устойчивата енергия” (LIFE-2025-CET-POLICY) бе отворена за кандидатстване на 24.04.2025 г. Тя цели да подкрепи изпълнението на Директивата за енергията от възобновяеми източници като основен законодателен акт на ЕС в областта на климата и енергетиката.
Идеята е да се насърчи изпълнението на законодателния акт чрез точно планиране, мониторинг, прогнозиране и оценка. Кандидатите следва да представят предложения за действия в подкрепа на националните публични органи и, когато е приложимо, на регионалните органи, отговорни за изпълнението.
По проектите ще се реализират дейности за обмен на добри практики между държавите-членки, ще се предоставя техническа подкрепа, съобразена с местния контекст, ще се осигурява подкрепа за мониторинга и оценката на изпълнението на Директивата и т.н.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 4 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект достига 2 млн. евро. Ресурсът следва да достигне до поне 2 проектни предложения. Безвъзмездната помощ не трябва да носи приходи на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Търсят се проекти, насочени към една от следните две области:
- Процедури за издаване на разрешителни и ускорени зони за възобновяема енергия – проектните предложения трябва да подпомагат компетентните национални органи при прилагането на съответните членове от Директивата, свързани с ускоряването и рационализирането на процедурите за издаване на разрешителни и разработването на планове за определяне на зони за ускорено използване на възобновяеми енергийни източници за един или повече широки видове възобновяеми енергийни източници. Може да се предвиди и предоставяне на подкрепа при определянето на ефективни стратегии за смекчаване на потенциалните въздействия върху околната среда и за улесняване на социалното приемане;
- Подпомагане на националните органи при прилагането на Член 18 от Директивата – проектните предложения трябва да подкрепят компетентните национални органи в прилагането на рамка за осигуряване на достатъчен брой обучени и квалифицирани монтажници и проектанти на системи за отопление и охлаждане от възобновяеми източници, монтажници на слънчеви фотоволтаични системи, вкл. за съхранение на енергия, и монтажници на точки за зареждане.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, непреки разходи – до 7% от преките такива, както и неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2026 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.