Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Към ефективно прилагане на ключовото законодателство в областта на устойчивата енергия” 2025 г.

Процедурата “Към ефективно прилагане на ключовото законодателство в областта на устойчивата енергия” (LIFE-2025-CET-POLICY) бе отворена за кандидатстване на 24.04.2025 г. Тя цели да подкрепи изпълнението на Директивата за енергията от възобновяеми източници като основен законодателен акт на ЕС в областта на климата и енергетиката.

Идеята е да се насърчи изпълнението на законодателния акт чрез точно планиране, мониторинг, прогнозиране и оценка. Кандидатите следва да представят предложения за действия в подкрепа на националните публични органи и, когато е приложимо, на регионалните органи, отговорни за изпълнението.

По проектите ще се реализират дейности за обмен на добри практики между държавите-членки, ще се предоставя техническа подкрепа, съобразена с местния контекст, ще се осигурява подкрепа за мониторинга и оценката на изпълнението на Директивата и т.н.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна помощ по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 4 млн. евро.

Размерът на помощта за един проект достига 2 млн. евро. Ресурсът следва да достигне до поне 2 проектни предложения. Безвъзмездната помощ не трябва да носи приходи на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.

Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.

Допустими дейности и разходи

Търсят се проекти, насочени към една от следните две области:

  1. Процедури за издаване на разрешителни и ускорени зони за възобновяема енергия – проектните предложения трябва да подпомагат компетентните национални органи при прилагането на съответните членове от Директивата, свързани с ускоряването и рационализирането на процедурите за издаване на разрешителни и разработването на планове за определяне на зони за ускорено използване на възобновяеми енергийни източници за един или повече широки видове възобновяеми енергийни източници. Може да се предвиди и предоставяне на подкрепа при определянето на ефективни стратегии за смекчаване на потенциалните въздействия върху околната среда и за улесняване на социалното приемане;
  2. Подпомагане на националните органи при прилагането на Член 18 от Директивата – проектните предложения трябва да подкрепят компетентните национални органи в прилагането на рамка за осигуряване на достатъчен брой обучени и квалифицирани монтажници и проектанти на системи за отопление и охлаждане от възобновяеми източници, монтажници на слънчеви фотоволтаични системи, вкл. за съхранение на енергия, и монтажници на точки за зареждане.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, пътни и дневни разходи, разходи за амортизация на оборудване, непреки разходи – до 7% от преките такива, както и неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2026 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.09.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Привличане на частно финансиране” 2025 г.

Следваща статия

7,3 млрд. евро стават достъпни през 2025 г. по “Хоризонт Европа”

Сходни статии

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

14 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Стартира информационна кампания за процедурата за иновационни клъстери по ПНИИДИТ

16 На 23 юни стартира информационна кампания в пет български града – София, Бургас, Пловдив, Варна и Габрово – във връзка с процедурата “Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери” (BG16RFPR002-1.003), част от Програма “Научни […]

4,6 млн. евро стават достъпни за услуги от общ интерес в трансграничния регион със Сърбия

9 Вчера, 12.06.2025 г., за кандидатстване отвори процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г. – за разработване и предоставяне на услуги от общ интерес*. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

Вашият коментар

Филтър