Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн” 2021-2027 г.

Трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн” за периода 2021-2027 г. цели да подкрепи сътрудничеството в областта на научните изследвания и иновациите и опазването на околната среда, за да допринесе за прехода към климатично неутрално общество и за устойчивия и иновативен растеж на региона. Очаква се програмата да надгради и задълбочи трансграничното сътрудничество в региона на Черноморския басейн.

Териториален обхват

Програмата обхваща 8 държави, от които 3 са държави-членки на ЕС – България, Румъния и Гърция – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Турция, Украйна, Молдова, Грузия и Армения.

Бюджет

По програмата е определен ресурс от 85 млн. евро от европейските фондове и 9,4 млн. евро национално финансиране от участващите държави. Общият бюджет на програмата възлиза на 94,4 млн. евро.

Разпределение на средствата

Средствата, под формата на безвъзмездна финансова помощ, са разпределени на базата на приоритети със специфични цели както следва:

Приоритет 1: Син и интелигентен регион – 24 млн. евро

Целите са свързани с повишаване на капацитета за изследвания и иновации и въвеждане на напреднали технологии. Ще се подкрепят дейности за разработване на иновативни технологии в подкрепа на синята икономика, изследвания за интегрирано крайбрежно и морско управление, разработване на иновативни технологии за устойчиво рибарство и екологични аквакултури и др.

Приоритет 2: Зелен и чист регион – 48 млн. евро

Приоритетът цели да насърчи адаптирането към изменението на климата и предотвратяване на риска от бедствия, опазване на природата, биоразнообразието, зелената инфраструктура и намаляване на замърсяването. Програмата ще подкрепя мерки за мониторинг на околната среда, намаляване на ефекта от климатичните проблеми върху региона, превенция на климатични опасности като брегова ерозия, свлачища, покачване на морското равнище и др., система за наблюдение на и рано известяване при бедствия, мерки за запазване на биоразнообразието, информационни събития и обучения и т.н.

Приоритет 3: Компетентен и устойчив регион – 20 млн. евро

Последният приоритет е насочен към подобряването на институционалния капацитет на публичните органи в програмната област, изграждането на взаимно доверие и осигуряването на подкрепа за участниците от гражданското общество. Предвидени са мерки за изграждане на капацитет и обучения за публични органи и заинтересовани страни за ефективно предоставяне на обществени услуги, обмен на добри практики между публичните органи и гражданското общество, за да се подобри достъпът на гражданите до информация, разработване на дигитални решения, чрез които гражданите да допринасят за подобряване на политиките в региона, изграждане на капацитет в областта на синята икономика и др.

Бенефициенти

Бенефициенти по програмата могат да бъдат публични органи, висши учебни институции, училища, агенции, неправителствени организации, организации за подпомагане на бизнеса и други обществени организации.

Програмни органи

Управляващият орган (УО), който отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата е Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния. До него се осъществяват и плащанията от Европейската комисия. Сметната палата на Румъния изпълнява функциите на Одитен орган. Националният орган за България е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Срок

Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г.

Предходна статия

Специализирани европейски магистратури по изкуствен интелект

Следваща статия

Възможност за обмен на опит по Програма “Еразъм за млади предприемачи”

Сходни статии

Годишен доклад на ОЛАФ за 2024 г.: над 870 млн. евро трябва да се възстановят в бюджета на ЕС

10 Днес, 16.06.2025 г., беше публикуван годишният доклад за 2024 г. на Европейската служба за борба с измамите (OLAF/ОЛАФ), който разкрива новите тенденции за измами в редица области, включително биоразнообразието и околната среда, енергетиката, търговията, […]

До 120 000 лв. за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в България

19 Процедурата “Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България” (DEP-1.001) цели да предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия, за да въведат съвременни решения и мерки за намаляване […]

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

11 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Вашият коментар

Филтър