Вчера, 28.07.2022 г., от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифрови технологии (HaDEA) припомниха на желаещите, че имат последен шанс да се запишат в няколко магистърски програми по изкуствен интелект. Програмите се финансират по Механизма за свързване на Европа (Connecting Europe Facility – CEF).
Общата цел на магистърските програми е да помогнат на студентите да разберат най-новите технологични разработки и да ги прилагат на работното място – както в публичния, така и в частния сектор. Всички програми включват онлайн и офлайн модули. Програмите са предназначени за професионалисти от сферата на бизнеса и други организации, професионалисти в областта на технологиите и представители на публичния сектор.
Магистърската програма AI4Gov по изкуствен интелект за обществени услуги (2022-2023 г.) има за цел да обучи функционални специалисти в областта на прилагането на изкуствен интелект в обществените услуги. Първото издание беше стартирано през октомври миналата година съвместно от Политехническия университет в Мадрид (Испания), Политехническия университет в Милано (Италия), Университета “Фридрих-Александър” в Ерланген-Нюрнберг (Германия) и Талинския технологичен университет (Естония). Програмата насърчава грамотността по отношение на изкуствения интелект в публичния сектор в ЕС, цели да създаде екосистема за изкуствен интелект в Европа и да изгради общност от участници в партньорските университети.
Магистърската програма “Изкуствен интелект, ориентиран към човека” (HCAIM) (2022-2023 г.) е насочена към студенти с технологично образование. Тя се подготвя от Технологичния университет в Дъблин (Ирландия), Университета Федерико II в Неапол (Италия), Университета за приложни науки в Утрехт (Нидерландия) и Будапещенския университет по технологии и икономика (Унгария) в партньорство с изследователски центрове и малки и средни предприятия. Програмата ще стартира през септември тази година и допринася за решения за изкуствения интелект, които са етични и устойчиви.
Магистърските програми MAI4CAREU приемат дипломанти, желаещи да специализират в областта на изкуствения интелект. Те включват:
- нова магистърска програма по изкуствен интелект в Кипърския университет;
- нова специализация по изкуствен интелект в рамките на магистърската програма по компютърни системи и технологии в Русенския университет “Ангел Кънчев” (България);
- магистърска програма по изкуствен интелект в Университета в Болоня (Италия);
- модернизирана магистърска програма по компютърни науки със специализация по изкуствен интелект в Техническия университет в Дрезден (Германия), която ще стартира през следващата академична година.
Горепосочените университети обединяват усилията си с център за високи постижения в областта на научните изследвания и иновациите и четири високотехнологични малки и средни предприятия, за да допринесат за създаването на ново поколение специалисти в областта на изкуствения интелект.
Повече информация за магистърските програми и процесите по кандидатстване можете да откриете тук.