Процедурата “Природа и биоразнообразие” (LIFE-2022-SAP-NAT-NATURE) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя има две цели, като проектите трябва да покриват поне една от тях:
- Пространство за природата: Подобряване на състоянието на видовете и местообитанията чрез мерки за опазване и възстановяване на територията;
- Опазване на нашите видове: Подобряване на състоянието на видовете чрез мерки, различни от тези за опазване и възстановяване на територията.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 132,7 млн. евро.
Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 2 и 13 млн. евро. Финансиране ще получат 35 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.
Допустими дейности и разходи
Дейностите трябва да допринасят към целите на поканата чрез:
- Пространство за природата: Възстановяване или подобряване на местообитания, както в рамките на съществуващите защитени зони, така и извън тях. Това може да включва проекти за създаване на допълнителни защитени зони, екологични коридори или други зелени инфраструктура, проекти за изпитване или демонстриране на ново управление на териториите подходи за управление и др.;
- Опазване на нашите видове: проектите могат да прилагат за широк спектър от мерки – от инфраструктурни дейности до повишаване на осведомеността на заинтересованите страни.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец март 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Проектите трябва да са с продължителност между 36 и 84 месеца.