Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Управление на природата”

Процедурата “Управление на природата” (LIFE-2022-SAP-ENV-GOV) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта й е да подкрепи прилагането на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г. в аспектите на осигуряване на съответствие, участие на обществеността, достъп до правосъдие и др.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 3 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 1 и 2 млн. евро. Финансиране ще получат 2 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целта на поканата чрез организация на обучения, образователни и академични програми, популяризиране на добри практики и др. в областта на политиката за опазване на природата и биоразнообразието сред представители на обществеността (включително младежи и бъдещи професионалисти), НПО, адвокати, съдебната система, публичната администрация и други заинтересовани страни.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец март 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 36 и 84 месеца.

Предходна статия

Процедура “Управление на околната среда”

Следваща статия

Покана за проектни предложения за Облачни данни DIGITAL-2022-CLOUD-AI-03 по програма “Цифрова Европа” 2021-2027

Сходни статии

5 проекта на граждански организации ще бъдат финансирани от TELUS Digital България

9 Вчера, 19.06.2025 г., от Фондация “Обществен борд на TELUS Digital в България” съобщиха, че в рамките на тазгодишната покана за финансиране са били одобрени 5 проекта. Това са социалнозначими проекти на граждански организации в […]

Онлайн сесии за подкрепа на потенциалните кандидати по поканата за по-зелен регион на програмата Румъния-България (Покана 5)

7 Това лято предстои серия от интерактивни онлайн сесии в подкрепа на потенциалните кандидати по поканата “По-зелен регион” от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. (Покана 5). За това съобщиха днес, 20.06.2025 […]

21 проекта за по-образован регион са одобрени за финансиране по трансграничната програма с Румъния

12 Днес, 20.06.2025 г., от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) съобщиха, че 21 проекта на обща стойност 17 млн. евро са одобрени за финансиране по процедурата с фокус “Образован регион” (Покана 3) на […]

Вашият коментар

Филтър