Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Управление на природата”

Процедурата “Управление на природата” (LIFE-2022-SAP-ENV-GOV) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта й е да подкрепи прилагането на Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2030 г. в аспектите на осигуряване на съответствие, участие на обществеността, достъп до правосъдие и др.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 3 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 1 и 2 млн. евро. Финансиране ще получат 2 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целта на поканата чрез организация на обучения, образователни и академични програми, популяризиране на добри практики и др. в областта на политиката за опазване на природата и биоразнообразието сред представители на обществеността (включително младежи и бъдещи професионалисти), НПО, адвокати, съдебната система, публичната администрация и други заинтересовани страни.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец март 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 36 и 84 месеца.

Предходна статия

Процедура “Управление на околната среда”

Следваща статия

Покана за проектни предложения за Облачни данни DIGITAL-2022-CLOUD-AI-03 по програма “Цифрова Европа” 2021-2027

Сходни статии

Процедура “Съпътстващи мерки за стомана” – 2024 г.

6 Процедурата “Съпътстващи мерки за стомана” (RFCS-2024-02-AM) бе отворена на 18.06.2024 г. Чрез процедурата следва да се отговори на някое от следните предизвикателства: Нови, устойчиви и нисковъглеродни процеси за производство на стомана и довършителни работи; […]

Българска кампания с награда Натура 2000

1 През миналия месец бяха обявени победителите в шестото издание на наградата “Натура 2000”. Наградата отличава водещи постижения в областта на опазването на природата, свързани с европейската мрежа от защитени зони “Натура 2000”. Това е […]

За обществено обсъждане: Временно преустановяване на риболовна дейност вследствие на войната срещу Украйна

3 В сряда, 14.12.2022 г., за обществено обсъждане бе публикувана процедурата “Временно преустановяване на риболовна дейност вследствие на агресивната война на Русия срещу Украйна, която застрашава сигурността на риболовните дейности или възпрепятства икономическата жизнеспособност на […]

Вашият коментар

Филтър