Процедурата “Национални кръгли маси за финансиране на инвестиции в устойчива енергия” (LIFE-2022-CET-FINROUND) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да създаде национални кръгли маси за подобряване на диалога и сътрудничеството между ключовите заинтересовани страни, както и да изгради капацитет за широкомащабни инвестиционни програми за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 4 млн. евро.
Размерът на общия бюджет за един проект може да достигне 700 000 евро, което значи, че финансиране ще получат поне 5 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.
По проектите може да се кандидатства самостоятелно или в консорциум с кандидати от само една държава.
Допустими дейности и разходи
Дейностите се състоят в организирането на национални кръгли маси, посветени на инвестиции в енергийна ефективност и интегрирани възобновяеми енергийни източници в малък мащаб. Тези кръгли маси трябва да изпълняват функция на дискусионни форуми, които включват представители на правителството, местните и регионалните власти, финансовия сектор, дружествата за енергийни услуги, собствениците на жилища, промишления сектор, строителния сектор и сектора на малките и средните предприятия, потребители и граждански сдружения.
Кръглите маси могат да бъдат както на национално, така и на регионално ниво. Дейностите по проектите следва да доведат до подобряване на националните политики за увеличаване на енергийната ефективност на сгради чрез привличане на частно финансиране.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.