Всичко за европейските проекти на едно място

Евробарометър: 93% от европейците са разтревожени от повишените разходи

Вчера, 13.01.2023 г., бе публикувано есенното проучване на Евробарометър, според което мнозинството европейци (93%) изразяват загриженост за кризата с разходите за живот и очакват от ЕС допълнителни мерки за справяне с нея. Проучването, проведено от 12.10. до 07.11.2022 г. във всички страни-членки, установява, че повечето европейци смятат, че разходите за живот в тяхната страна са се увеличили през последната година, като най-висок е процентът на анкетираните в Гърция, Кипър и Малта.

Проучването показва още, че гражданите усещат финансовите последици от множеството кризи, като 46% от тях заявяват, че стандартът им на живот е бил засегнат от COVID-19, войната в Украйна и кризата с разходите за живот. Други 39% очакват жизненият им стандарт да се понижи през следващата година. 39% от гражданите са отговорили, че срещат трудности при плащането на сметките си – с 9 пункта повече от 30% от есента на 2021 г.

Към момента европейските граждани са посочили, че не са доволни от действията, предприети както от националните правителства, така и от ЕС, за облекчаване на кризата с разходите за живот, като само една трета от тях изразяват задоволство.

По отношение на България, резултатите се припокриват – 96% от българите са притеснени от покачващите се цени за храна и енергийни разходи, 86% се тревожат, че могат да бъдат изложени на бедност и социално изключване и 85% се опасяват, че войната в Украйна би могла да се разпространи и в други държави. Най-много от средното за ЕС се отличават резултатите ни по отношение на притесненията, свързани с изменението на климата – едва 69% от българите са притеснени (81% в ЕС). Освен това 73% от сънародниците ни виждат заплаха в разпространението на заразни болести като COVID-19 и маймунска шарка – с 11 пункта повече от средното за ЕС.

Що се касае до мерките, предприети от правителството ни в отговор на повишените разходи за живот, 76% от българите изказват недоволство. Спрямо мерките на ЕС по същия проблем, недоволството на българите е 55% (при 56% на ниво ЕС). В същото време обаче, българите признават, че срещат повече трудности в справянето с високите цени, разполагайки с настоящите си доходи – 75% се затрудняват да се справят при 45% средно за ЕС.

В свое изказване председателят на Европейския парламент Роберта Мецола призова за действия за контролиране на разходите, намаляване на инфлацията и стимулиране на икономическия растеж, особено за най-уязвимите слоеве от обществото.

Предходна статия

Отвори процедурата за създаване на Национален и регионални STEM центрове

Следваща статия

ЕИБ с техническа помощ за инвестиции в енергийна ефективност в публичния сектор на Гърция

Сходни статии

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

4 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Мярката за насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво ще отвори към края на годината с увеличен бюджет

13 Днес, 16.06.2025 г., от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика (МТСП) съобщиха, че процедурата “Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво” (BG05SFPR002-1.013) ще […]

До 460 000 евро по проекти за готовност в киберсигурността на оператори от сектори с висока критичност

16 Първата покана по проект “EUDOROS” ще подкрепи публични и частни организации, както и индустрията за киберсигурност в ЕС, за да повишат готовността си за киберсигурност в секторите с висока критичност – енергетика, транспорт, банково […]

Вашият коментар

Филтър