Целта на втората покана от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн” 2021-2027 г. е да допринасe за една от следните три специфични цели:
- Развитие и подобряване на капацитета за научни изследвания и иновации и усвояване на модерни технологии;
- Насърчаване на адаптирането към изменението на климата и предотвратяване на риска от бедствия;
- Изграждане на взаимно доверие, по-специално чрез насърчаване на действия между хора.
Освен да адресират една от трите горепосочени цели, проектните предложения следва да имат трансгранично въздействие и да планират дейности, насочени към общи предизвикателства.
Направлението “Малки проекти” предвижда засилване на сътрудничеството между хората в района на програмата в областта на околната среда и научните изследвания чрез балансирани партньорства.
Финансиране
Общият бюджет по процедурата възлиза на 46,8 млн. евро. По направление “Малки проекти” бюджетът е 15,5 млн. евро. Средствата се предоставят по линия на няколко европейски фонда, в т.ч. Европейския фонд за регионално развитие, Инструмента за предприсъединителна помощ и Инструмента за съседство, развитие и международно сътрудничество.
Размерът на безвъзмездната помощ (средства от ЕС) за един проект е минимум 250 000 евро и максимум 500 000 евро (средства от ЕС).
Подкрепата по проектите със средства на ЕС достига до 90%, а останалите 10% следва да се покрият със собствено финансиране на бенефициентите.
Териториален обхват
Програмата обхваща 8 държави, от които 3 са държави-членки на ЕС – България, Румъния и Гърция – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Турция, Украйна, Молдова, Грузия и Армения.
Допустимите по програмата региони в България на ниво 2 (NUTS-2) са Североизточен и Югоизточен.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат публични органи, НПО, местни организации и младежки групи, висши учебни заведения и научноизследователски институции, училища, центрове за образование и обучение, организации в подкрепа на бизнеса и т.н. в партньорство. Едно партньорство трябва да е съставено от поне трима и максимум четирима участници от три различни държави, включително поне една държава-членка и една партньорска държава. От една държава могат да участват до две организации.
Водещи партньори* в рамките на консорциумите могат да бъдат и от държави-членки, и от държави извън ЕС.
Допустими дейности и разходи
Сред допустимите дейности могат да бъдат прилагане на иновативни технологии (напр. изкуствен интелект) в подкрепа на синята икономика, развитие на научните изследвания в областта на интегрираното крайбрежно и морско управление, използване на иновативни технологии за устойчиво рибарство и екологосъобразни аквакултури, подобряване чрез иновации на инструментите за интелигентно наблюдение, мониторинг и точно прогнозиране на околната среда, изпълнение на мерки за понижаване на последствията от изменението на климата, повишаване на институционалния капацитет на публичните органи, изграждане на взаимно доверие, укрепване на устойчивата демокрация и подкрепа за участниците в гражданското общество и др.
По проектите за допустимостта на разходите са налични две опции, от които бенефициентите да изберат:
- Опция 1: разходи за персонал, както и разходи за офис и администрация, пътувания и настаняване, външни услуги и оборудване – до 40% от стойността на разходите за персонал;
- Опция 2: разходи за персонал, пътувания и настаняване, външни услуги и оборудване, както разходи за офис и администрация – до 7% от стойността на останалите разходи.
Управление
Процедурата се управлява от Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния. Националният орган за България е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Срокове
Проектни предложения се подават чрез системата за мониторинг на програмата Jems в срок до 28.06.2024 г., 14 ч.
Проектите трябва да са с продължителност до 18 месеца.
* Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.
1 коментар