Целта на втората покана от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ NEXT Черноморски басейн” 2021-2027 г. е да допринасe за една от следните три специфични цели:
- Развитие и подобряване на капацитета за научни изследвания и иновации и усвояване на модерни технологии;
- Насърчаване на адаптирането към изменението на климата и предотвратяване на риска от бедствия;
- Подобряване на защитата и опазването на природата, биоразнообразието и зелената инфраструктура и намаляване на всички форми на замърсяване.
Освен да адресират една от трите горепосочени цели, проектните предложения следва да имат трансгранично въздействие и да планират дейности, насочени към общи предизвикателства.
Направлението “Редовни проекти” предвижда укрепване на сътрудничеството в програмната област чрез справяне с по-сложни предизвикателства, които изискват по-големи бюджети.
Финансиране
Общият бюджет по процедурата възлиза на 46,8 млн. евро. По направление “Редовни проекти” бюджетът е 31,3 млн. евро. Средствата се предоставят по линия на няколко европейски фонда, в т.ч. Европейския фонд за регионално развитие, Инструмента за предприсъединителна помощ и Инструмента за съседство, развитие и международно сътрудничество.
Размерът на безвъзмездната помощ (средства от ЕС) за един проект е минимум 500 001 евро и максимум 1,5 млн. евро.
Подкрепата по проектите със средства на ЕС достига до 90%, а останалите 10% следва да се покрият с финансиране от други източници.
Териториален обхват
Програмата обхваща 8 държави, от които 3 са държави-членки на ЕС – България, Румъния и Гърция – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Турция, Украйна, Молдова, Грузия и Армения.
Допустимите по програмата региони в България на ниво 2 (NUTS-2) са Североизточен и Югоизточен.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат публични органи (в т.ч. общини), публично-правни органи (напр. държавни и регионални институти, университети и образователни институции, агенции за регионално развитие и т.н.) и организации с нестопанска цел в партньорство. Едно партньорство трябва да е съставено от поне четирима участници от три различни държави, включително поне една държава-членка и една партньорска държава. Максималният брой партньори е шестима. От една държава могат да участват до две организации.
Водещи партньори* в рамките на консорциумите могат да бъдат и от държави-членки, и от държави извън ЕС.
Допустими дейности и разходи
Сред допустимите дейности могат да бъдат прилагане на иновативни технологии (напр. изкуствен интелект) в подкрепа на синята икономика, развитие на научните изследвания в областта на интегрираното крайбрежно и морско управление, използване на иновативни технологии за устойчиво рибарство и екологосъобразни аквакултури, подобряване чрез иновации на инструментите за интелигентно наблюдение, мониторинг и точно прогнозиране на околната среда, изпълнение на мерки за понижаване на последствията от изменението на климата, справяне с опасностите за околната среда, защита на природата и биоразнообразието, инвестиции в зелена инфраструктура и др.
По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от допустимите разходи), офис и администрация (до 7% от допустимите разходи), пътувания и настаняване, външни услуги, оборудване и строителство. Разходите са допустими за финансиране ако са извършени след 01.01.2021 г.
Управление
Процедурата се управлява от Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния. Националният орган за България е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Срокове
Проектни предложения се подават чрез системата за мониторинг на програмата Jems в срок до 28.06.2024 г., 14 ч.
Проектите трябва да са с продължителност до 30 месеца.
* Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.
2 коментара