Процедурата “Намаляване на енергийната бедност на домакинствата в Европа” (LIFE-2024-CET-ENERPOV) бе отворена на 18.04.2024 г. Тя цели да подпомогне преодоляването на пречките пред прилагането на мерки за обновяване в многофамилни жилищни сгради, които изискват координирани действия между собствениците, както и да окаже подкрепа за други участници, включително публичните органи, при разработването на дългосрочни стратегии и рамки за намаляване на енергийната бедност. Това може да включва специални схеми за финансиране, насочени към подобряването на енергийните характеристики на енергийно бедните домакинства.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 6 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект достига 1,75 млн. евро. Финансиране ще получат поне 3 проектни предложения. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Проектните дейности трябва да включват поне две от следните:
- Подпомагане на санирането на частни многофамилни сгради с уязвими жители;
- Подпомагане на националните органи в изпълнението на задължението им да овластяват и защитават енергийно бедните домакинства чрез прилагане на съответните разпоредби на Директивата относно енергийната ефективност (преработен текст);
- Подпомагане на изграждането на капацитет за регионални и местни власти и обществени посредници и подкрепа на тези участници при създаването на междусекторни координационни структури за справяне с енергийната бедност и уязвимост;
- Подпомагане на задължените страни при създаването и тестването на схеми за мерки за подобряване на енергийната ефективност в полза на уязвимите домакинства.
Действията трябва да включват местни власти и посредници като потребителски или социални организации, енергийни компании, доставчици на здравни услуги, сдружения на собственици или наематели, общности за възобновяема енергия или енергийни общности на гражданите и др.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за амортизация на оборудване, за неподлежащ на приспадане ДДС, както и непреки разходи – до 7% от допустимите преки такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.