Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за въвеждането на висококачествени термопомпени инсталации”

Процедурата “Подкрепа за въвеждането на висококачествени термопомпени инсталации” (LIFE-2024-CET-HEATPUMPS) бе отворена на 18.04.2023 г. Тя цели да допълни съществуващите законодателни и финансови стимули на европейско, национално и местно равнище и да улесни широкомащабното внедряване на висококачествени термопомпени инсталации.

Проектните предложения следва да се насочат към някое от следните направления:

  • А: Алтернативни модели на работа и доставки;
  • Б: Сътрудничество между промишлените сектори и доставчиците на промишлени термопомпени технологии.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 5,7 млн. евро.

Максималният размер на помощта за един проект достига 1,75 млн. евро. Финансиране ще получат около 3 проектни предложения. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.

Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.

Допустими дейности и разходи

Проектните дейности според двете направления са:

  • А: Алтернативни модели на работа и доставки – предложените действия следва да разработват, демонстрират, разширяват или възпроизвеждат алтернативни бизнес модели или модели за доставка на топлинна енергия. Необходимо е да се гарантира, че инсталациите са с високо качество, че избраните сгради са подходящи и готови за термопомпа преди всяка инсталация и че нуждите от отопление на сградата и размерът на термопомпата са правилно оценени. Също така предложенията следва да демонстрират ефективността и възможността за възпроизвеждане на предложените подходи;
  • Б: Сътрудничество между промишлените сектори и доставчиците на промишлени термопомпени технологии – проектните предложения следва да насърчават устойчивото и ефективно използване на енергията в поне един промишлен сектор чрез преодоляване на различията между потребителите и доставчиците на промишлени термопомпени решения. Най-вече предложенията следва да улесняват сътрудничеството между промишлени сектори и подсектори, които споделят сходни енергийни процеси и нужди с производителите и доставчиците на термопомпи.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за амортизация на оборудване, за неподлежащ на приспадане ДДС, както и непреки разходи – до 7% от допустимите преки такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Намаляване на енергийната бедност на домакинствата в Европа”

Следваща статия

Предстои да отворят три операции по Програма “Образование” за 178 млн. лв.

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър