Процедурата “Обслужване на едно гише – Интегрирани услуги за преход към чиста енергия в сгради и предприятия” (LIFE-2024-CET-OSS) бе отворена на 18.04.2024 г. Тя цели да подпомогне създаването или възпроизвеждането на центрове за обслужване на едно гише, предлагащи интегрирани услуги за преход към чиста енергия в сградите и предприятията.
Проектните предложения следва да се насочат към някое от следните направления:
- А: Интегрирани услуги за реновиране на дома;
- В: Интегрирани услуги за енергийно обновяване на частни жилища под наем.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 7 млн. евро.
Максималният размер на помощта за един проект достига 1,5 млн. евро. Финансиране ще получат поне 4 проектни предложения. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.
Те могат да кандидатстват както индивидуално, така и в консорциум. Партньорите в консорциума трябва да са от една и съща допустима държава.
Допустими дейности и разходи
Проектните дейности следва да:
- Подобряват пазарните условия и да разработват интегрирани оферти за услуги за обновяване на сгради;
- Предоставят методи и подкрепа за изпълняваните интегрирани услуги;
- Се стремят към самоподдържащ се бизнес модел;
- Разпространяват иновативните решения и да демонстрират висока степен на възпроизводимост.
Проектните предложения следва да бъдат добре интегрирани в местния и националния контекст, да използват по най-добрия начин наличните на място ресурси и да допринасят за развитието на партньорства между местните власти и съответните участници на пазара.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за амортизация на оборудване, за неподлежащ на приспадане ДДС, както и непреки разходи – до 7% от допустимите преки такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.