Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Привличане на частно финансиране”

Процедурата “Привличане на частно финансиране” (LIFE-2024-CET-PRIVAFIN) бе отворена на 18.04.2024 г. Тя цели да увеличи размера на частното финансиране за енергийна ефективност и малки възобновяеми енергийни източници, чрез създаване на иновативни схеми за инвестиции в устойчива енергия.

Проектните предложения трябва да поставят ясен фокус върху адаптирани, пазарно ориентирани решения за привличане на частно финансиране в голям мащаб за инвестиции в устойчива енергия.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по програма “LIFE” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 5,2 млн. евро.

Максималният размер на помощта за един проект достига 1,75 млн. евро. Финансиране ще получат поне 3 проектни предложения. Грантовете не трябва да носят приходи на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “LIFE”.

Проектните предложения се подават от консорциуми, съставени от поне 3 партньори от 3 различни допустими държави.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения трябва да създават иновативни схеми за финансиране, които привличат частно финансиране за инвестиции в устойчива енергия, с акцент върху енергийната ефективност, в поне една допустима държава. Проектите трябва да имат ясна амбиция за разширяване на обхвата в други допустими държави. Предложените схеми за финансиране следва да започнат да функционират до края на проекта, докато свързаните с тях инвестиции могат да бъдат осъществени след приключването на проекта.

Схемите за финансиране могат да включват дялово финансиране, дългово финасираве, мецанин финансиране, финансиране, комбинирано с безвъзмездни средства, местни или регионални инвестиционни фондове, енергийни услуги като договори за енергийни характеристики и др.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за амортизация на оборудване, за неподлежащ на приспадане ДДС, както и непреки разходи – до 7% от допустимите преки такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, въздействие, качество и ресурси. Вторият критерий е с най-висока тежест.

Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 19.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Реално потребление на енергия от продукти, свързани с енергопотреблението”

Следваща статия

Процедура “Обслужване на едно гише – Интегрирани услуги за преход към чиста енергия в сгради и предприятия”

Сходни статии

До 400 000 евро по проект за наблюдение на високопатогенна инфлуенца по птиците в района на западното Черноморие

3 Днес, 25.03.2025 г., за кандидатстване отвори поканата “Създаване на капацитет за активен надзор на високопатогенната инфлуенца по птиците при дивите птици в Европа – Западен черноморски регион” (EUBA-EFSA-2025-BIOHAW-03-02-LOT2). С 400 000 евро ще бъде […]

1,2 млн. евро за пилотен проект в подкрепа на временната трудова мобилност на граждани на трети страни

4 Европейската комисия отвори за кандидатстване днес, 25.03.2025 г., поканата “Подготвителна работа за консултантски структури в подкрепа на мобилния мигрантски труд” (PPPA-2025-COUNSEL). Ще се финансира един проект с 1,2 млн. евро. Целта на поканата е […]

До 60 000 лв. по проекти за възстановяване на гори от конкурса “SOS Залесяване”

14 За втора година българките общини имат възможност да вземат участие в националния конкурс “SOS Залесяване” на Нестле България. Тазгодишното издание на зелената инициатива започна да приема кандидатури миналата седмица /20.03.2025 г./. SOS Залесяване набира проекти […]

Вашият коментар

Филтър