Всичко за европейските проекти на едно място

До 100 000 евро по проекти за цифрови решения в земеделието

Отворената покана по проекта “Farmtopia” ще подкрепи съвместното създаване на интелигентни решения, предназначени за малки и средни стопанства. Поканата отвори за кандидатстване на 02.10.2024 г.

Целта е да се насърчи сътрудничеството между доставчици на цифрови решения в селското стопанство, които са малки и средни предприятия (МСП) и крайните потребители на тези решения – стопанствата. Заедно те ще работят по пилотни проекти за устойчиви иновации, разработвайки и тествайки интелигентни решения и използвайки софтуерните модули за многократна употреба на Farmtopia. Идеята е по този начин да се подчертаят плюсовете от цифровите технологии в селското стопанство и те да бъдат направени по-достъпни за малките и средните стопанства.

Проектът “Farmtopia” има за цел да демократизира цифровото земеделие като допринесе за промяна в начина, по който се създават, внедряват и заплащат цифровите решения за малки стопанства. Проектът се реализира от консорциум от 22 партньори от 12 държави. Повече за него можете да научите тук.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Поканата разполага с бюджет от 900 000 евро.

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) – до 100 000 евро за един проект и не повече от 60 000 евро за една организация в рамките на консорциум.

Ще бъдат финансирани до 9 проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат високотехнологични МСП, старт-ъпи и скейл-ъпи в сътрудничество с малки и средни стопанства*. Те трябва да са регистрирани в държавите-членки на ЕС или в държавите, асоциирани по програма “Хоризонт Европа”.

Кандидатстването е в консорциуми, съставени от по 2 организации.

Допустими дейности

Пилотните проекти за устойчиви иновации са проекти за разработване, внедряване и изпитване на иновативни цифрови решения за селското стопанство в реални земеделски условия. Проектите следва да бъдат специално разработени, за да отговорят на специфичните нужди и характеристики на малките и средните земеделски производители.

Технологиите, които трябва да бъдат приложени, включват свързани селскостопански машини, наблюдение на Земята, интернет на нещата, сензорни мрежи, хиперспектрални сензори, изкуствен интелект и системи за подпомагане на вземането на решения. Условие е при разработването на решенията да бъде използвана поне една услуга на Farmtopia (т.е. компонент за многократна употреба) – тук (стр. 8-9).

Предложените решения следва да имат минимум TRL 6** към началото на проекта и да достигат поне TRL 7 към неговия край.

Проектите ще се реализират в 3 фази:

  1. Разработване – 3 месеца;
  2. Разгръщане – 7 месеца;
  3. Мащабиране – 2 месеца.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от партньорите по проекта “Farmtopia”. Проектните предложения се оценяват от по двама независими експерти по критерии за високи постижения и уместност, въздействие и изпълнение. Ще се дава предимство на проекти в нови сектори, непокрити до момента от Farmtopia, и на такива в нови държави. При равни резултати, проектите ще бъдат поканени на онлайн интервю.

Резултатите от оценяването ще излязат към края на февруари 2025 г.

Срок

Продължителността на проектите ще бъде до 12 месеца със стартова дата 01.07.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 07.01.2025 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването се осъществява по електронен път от тук.


* За целта на поканата малки и средни стопанства са такива с размер не по-голям от 49 хектара и стандартна годишна продукция до 250 000 евро. Възможно е да се прилагат изключения, свързани с контекста на държавата, от която е стопанството. Допълнителна информация е достъпна тук (стр. 6-7).

** TRL от Technology Readiness Level – ниво на технологична готовност. TRL 6 – Технология, демонстрирана в релевантна среда; TRL 7 – Прототип, демонстриран в операционна среда.

Предходна статия

8 млн. евро за разработване на иновативни инструменти и бизнес модели в аудиовизуалната индустрия

Следваща статия

До 400 000 евро по проекти за информиране на гражданите за Общата селскостопанска политика

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър