Целта на четвъртата покана от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. е да насърчи адаптацията към климатичните промени чрез комбинация от “меки” (промяна в поведението, разработване на методи и инструменти, съвместни планове и стратегии) и “твърди” (залесяване, предотвратяване на опустиняването, зелени решения за управление на водите и земята) мерки.
Проектите трябва да се основават на екосистемен подход – това означава, че когато е възможно, ще се приоритизират решения, основани на природата, вместо “твърда или сива инфраструктура”. Това включва заливни зони, възстановяване на екосистеми, залесяване, мерки за естествено задържане на вода и други мерки за зелена или синя инфраструктура, които имат пряк принос за адаптирането към изменението на климата.
Проектите следва да интегрират ценностите на Новия европейски Баухаус – устойчивост, естетика и включване, да насърчават екологични решения, да не нанасят значителни вреди и да отговорят на общи проблеми и нужди в програмната област.
За да бъдат одобрени, проектите трябва да включват партньори и от двете държави.
Финансиране
Бюджетът на процедурата е в размер на 9,1 млн. евро, като средствата се предоставят по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и националните бюджети на двете държави.
80% от средствата се предоставят от ЕФРР, а 18% са държавно финансиране. От бенефициентите се изискват 2% собствено финансиране.
Териториален обхват
Програмата обхваща осем области в Северна България – Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Добрич и Силистра и седем окръга в южната част на Румъния – Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш и Констанца.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат национални, регионални и местни публични органи, институции, администрации, агенции, публичноправни органи, общини, образователни и научноизследователски институции, търговски камари, НПО и др. в партньорство.
Минималният брой партньори по един проект е двама – по един от всяка страна на границата, а максималният – петима.
Допустими дейности и разходи
Сред допустимите индикативни дейности са:
Адаптация към изменението на климата
- Подпомагане на промяната в поведението чрез повишаване на осведомеността, изграждане на мрежи от общности и заинтересовани страни и осъществяване на образователни дейности за това как да се адаптират към отрицателните последици от изменението на климата, особено сред местните общности, туристическия сектор и собствениците на гори;
- Разработване на съвместни методи и инструменти за подобряване на капацитета за планиране, вземане на решения и намеса на съответните заинтересовани страни в процеса на адаптиране към изменението на климата (напр. идентифициране, оценка на потребностите, разработване и прилагане на съвместни трансгранични стратегии, планове за действие, процедури, методологии, политики, инструменти, системи за мониторинг и т.н.);
- Разработване на методи и инструменти за подпомагане на планирането и вземането на решения относно мерките за адаптиране към изменението на климата;
- Идентифициране, оценка и намаляване на негативните последици от изменението на климата върху социално-икономическите дейности в района (напр. разработване и прилагане на съвместни стратегии, инструменти, планове, решения, съвместна дейност за подпомагане);
И изпълнение на екосистемни мерки като:
- Мерки за залесяване, опазване и защита на горите, вкл. прилагане на системи за наблюдение на горите на общинско ниво;
- Предотвратяване и обръщане на процеса на опустиняване чрез интегрирано управление на земите и водите (напр. защита на растителната покривка, засаждане на дървета, създаване на семенни банки, обогатяване на почвата с хранителни вещества, повторно въвеждане на избрани видове, изграждане на зелени “буферни зони”);
- Подпомагане на управлението на водите и земите чрез зелени решения (напр. валежи, възстановяване на потоци и оформяне на природата, зелени решения за дренажни системи, натурализирани езера за дъждовна вода и др.).
Инвестиционните дейности в инфраструктура и строителство българските бенефициенти трябва да извършват върху публична собственост, намираща се в програмната област.
Проектите могат да бъдат един от два типа:
- “Меки” операции (с инфраструктурен компонент под 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 300 001 евро и 750 000 евро и продължителност на проектите до 18 месеца;
- “Твърди” операции (с инфраструктурен компонент над 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 500 000 евро и 2 млн. евро и продължителност на проектите до 24 месеца.
По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от допустимите преки разходи), пътни и дневни разходи (до 15% от разходите за персонал), офис и администрация (до 15% от разходите за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство. Разходите са допустими за финансиране със стартова дата 01.01.2021 г.
Оценяване
Кандидатурите се разглеждат от оценителен комитет и се проверяват първо за административната им допустимост. След това се извършва оценка за качество (техническа и финансова оценка) и оценка на случаите на държавна помощ. Критериите включват:
- Уместност на проекта;
- Трансгранично сътрудничество и въздействие;
- Логика на интервенцията;
- Уместност на партньорството;
- Хоризонтални аспекти;
- Работен план;
- Комуникация;
- Бюджет.
С най-висока тежест са първият и последният критерий.
Срок
Проектите трябва да са приключени преди 30.06.2029 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.02.2025 г., 13 ч. Кандидатстването се осъществява изцяло онлайн чрез системата Jems.
Необходимата документация може да бъде свалена от тук.
3 коментара