Всичко за европейските проекти на едно място

Обсъжда се бъдещето на трансграничната програма Румъния-България
Видин, Северозападна България, , магистрала, пътища, инфраструстура, транспорт, регионално развитие,

Съвместният секретариат на програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. провежда електронно допитване относно бъдещето на програмата след 2027 г. Проучванията са част от усилията на Европейската комисия да даде гласност на хората, живеещи в граничните региони, местните общности и заинтересовани страни, за да изразят най-добре какви са техните нужди.

Публикувани са два кратки въпросника – един предназначен за юридически лицатук – и един за физически лицатук.

Въпросникът за юридически лица съдържа 16 въпроса, касаещи областите на сътрудничество, пречките пред него, желани области за развитие, как да се улесни работата и др. Вторият въпросник за физически лица е по-кратък и е съставен от 12 въпроса. Времето за попълване на всеки от тях би следвало да е около 10 минути.

Крайният срок за попълване на анкетите е 15.11.2024 г.

Трансграничният регион между Румъния и България получава финансиране от ЕС от 2007 г. насам, като целта е да се даде възможност на местните общности да работят заедно и да решават общи проблеми. Подкрепяни са проекти в области като транспорт, достъпност, безопасност, околна среда, здравеопазване, работни места, образование, туризъм и култура. Инвестициите в региона в рамките на трите програмни периода 2007-2013 г., 2014-2020 г. и 2021-2027 г. възлизат на около 700 млн. евро.

Припомняме, че към момента за кандидатстване е отворена четвъртата покана по трансграничната програма за настоящия период с фокус върху приоритета “По-зелен регион“. Поканата ще насърчава адаптацията към изменението на климата, особено чрез екосистемни подходи.

С бюджет от 9,1 млн. евро ще се подкрепят дейности за промяна в поведението чрез повишаване на осведомеността, изграждане на мрежи от общности и заинтересовани страни, образователни дейности за приспособяване към климатичните промени, разработване на инструменти, подходи, мерки и стратегии за приспособяване към промените, изпълнение на екосистемни мерки като залесяване, предотвратяване на опустиняването, зелени решения за управление на водите и земята и др.

Набират се проекти за:

  • “Меки” операции (с инфраструктурен компонент под 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 300 001 евро и 750 000 евро и продължителност на проектите до 18 месеца;
  • “Твърди” операции (с инфраструктурен компонент над 50% от допустимия бюджет): с бюджет между 500 000 евро и 2 млн. евро и продължителност на проектите до 24 месеца.

Задължителният собствен принос от кандидатите по проектите им е 2%.

Могат да кандидатстват публични, публичноправни органи, общини, образователни институции, търговски камари, НПО и др. Инфраструктурата, която е обект на инвестиционна дейност следва да бъде публична собственост. Проекти се подават в консорциуми от максимум 5 партньори, като е задължително да има поне един от всяка страна на границата.

Ще се покриват разходи за персонал (до 20% от преките допустими разходи), пътни и дневни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), офис и административни разходи (до 15% от преките разходи за персонал), подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17.02.2024 г., 13 ч. Кандидатстването е по електронен път чрез системата Jems.

По-подробна информация за условията за кандидатстване можете да откриете тук.

Предходна статия

Предвиждат се промени в процедурите за 2024 г. по ПНИИДИТ

Следваща статия

Възможност за получаване на статус “Стратегически проект с нулеви нетни емисии”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър