Вече могат да се подават заявления за проекти в производството, които да получат статус “Стратегически проект с нулеви нетни емисии” съгласно Акта на ЕС за индустрия с нетно нулеви емисии (NZIA). Документите за кандидатстване бяха публикувани от Европейската комисия (ЕК) миналата седмица /30.10.2024 г./.
Това са проекти, които са значими за повишаването на устойчивостта, стратегическата автономност и конкурентоспособността на промишлеността на ЕС с нулево нетно потребление. Същевременно се цели разширяването на производството на технологии с нулеви нетни емисии в полза на климатичната неутралност.
По-конкретно тези проекти обхващат изграждането или преустройството на търговски обект на енергоемко предприятие от секторите на стоманодобива, алуминия, цветните метали, химикалите, цимента, варта, стъклото, керамиката, торовете, както и целулозно-хартиената промишленост, които са част от веригата за доставки на технология с нулево нетно потребление и които трябва да намалят значително и трайно нивата на емисиите на CO2-еквивалент от промишлените процеси до степен, която е технически осъществима.
Стратегическите проекти с нулеви нетни емисии ще се ползват с национален “приоритетен статут” съгласно Акта NZIA, което ще гарантира бърза административна обработка и по-бързо издаване на разрешителни. На тези проекти ще се отделя допълнително внимание и в рамките на платформата “Net-Zero Europe”, включително чрез консултации за финансиране. При необходимост ще се осигурява и спешно разглеждане в съдебните процедури и процедурите за разрешаване на спорове, както и опростени оценки за дерогации от специфичното законодателство в областта на околната среда.
Заявления за проекти за производствени технологии с нетно нулеви емисии се изпращат до националните точки на държавите-членки, които ще оценяват стратегическите проекти. За България това е Министерството на икономиката и индустрията.
Могат да кандидатстват организатори на проекти в обхвата на следните 19 технологии:
- Соларни технологии, вкл. фотоволтаични, слънчеви топлинни електрически и слънчеви топлинни технологии;
- Вятърни технологии на сушата и технологии за възобновяеми енергийни източници в морето;
- Технологии за акумулатори и съхранение на енергия;
- Термопомпи и технологии за геотермална енергия;
- Водородни технологии, вкл. електролизери и горивни клетки;
- Устойчиви технологии за биогаз и биометан;
- Технологии за улавяне и съхранение на въглероден диоксид;
- Технологии за електрическа мрежа, вкл. технологии за електрическо зареждане на транспорта и технологии за цифровизация на мрежата;
- Технологии за енергия от ядрен разпад, вкл. технологии за ядрен горивен цикъл;
- Технологии за устойчиви алтернативни горива;
- Технологии за водноелектрическа енергия;
- Технологии за възобновяема енергия, необхванати от предходните категории;
- Технологии за енергийна ефективност, свързани с енергийните системи, вкл. технологии за топлинни мрежи;
- Технологии за възобновяеми горива от небиологичен произход;
- Биотехнологични решения в областта на климата и енергетиката;
- Трансформационни промишлени технологии за декарбонизация, необхванати от предходните категории;
- Технологии за транспортиране и използване на въглероден диоксид;
- Технологии за вятърно задвижване и електрическо задвижване за транспорта;
- Ядрени технологии, необхванати от предходните категории.
Проектните предложения следва да отговарят на поне един от следните критерии:
- принос към технологията и индустриалната устойчивост на ЕС чрез увеличаване на производствения капацитет;
- положително въздействие върху веригата за доставки на промишлеността в ЕС с нулево нетно потребление, или върху секторите надолу по веригата;
- принос за постигане на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката чрез подобрена екологична устойчивост и ефективност или характеристики за кръговост.
Кандидатури могат да се подават по всяко време.
Повече подробности за процеса на кандидатстване, насоките и отговори на често срещани въпроси можете да откриете тук. От ЕК уточняват, че предстои да излезе допълнителна информация.