Миналата седмица, 05.12.2024 г., затвори приемът по процедурата “Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници (RESTORE)” (BG-RRP-4.034). От Министерството на енергетиката съобщиха на следващия ден /06.12.2024 г./, че са постъпили общо 151 проектни предложения на обща стойност близо 5 млрд. лв.
Припомняме, че процедурата, която е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), отвори за кандидатстване на 21.08.2024 г. Бюджетът ѝ възлиза на 1,17 млрд. лв.
Целта на схемата RESTORE е да увеличи дела на енергията от възобновяеми източници (ВИ) – вятърна и слънчева енергия – в енергийния микс на България. Ще се изгражда и въвежда в експлоатация национална инфраструктура от съоръжения за съхранение на електроенергия от ВИ с поне 3 000 MWh използваем енергиен капацитет на равнището на електроенергийната мрежа.
Съоръженията за съхранение ще бъдат разпределени на територията на страната и присъединени към електропреносната мрежа на “Електроенергиен системен оператор” (ЕСО) ЕАД или към електроразпределителна мрежа. Условие за последното е съоръженията да имат изградена директна оптична връзка към телекомуникационната мрежа на ЕСО ЕАД.
Изпълнението ще се осъществява чрез открити и конкурентни тръжни процедури. Инвестицията следва да допринесе още за изграждането на интелигентни мрежи, като гарантира висока степен на балансиране и управление на претоварването, за да осигури интегрирането на електроенергията.
Размерът на финансирането за настоящата процедура (Процедура 1) възлиза на 1,15 млрд. лв. Един проект може да получи безвъзмездни средства до 148,6 млн. лв. Тези средства могат да покриват до половината от допустимите разходи, но не повече от 371 607.70 лв. (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет на изградените и въведени в експлоатация съоръжения за съхранение на електрическа енергия.
Допускаше се един кандидат да подаде повече от едно проектни предложения, стига търсеното финансиране по тях да е в размер на не повече от 1/6 от квотата по процедурата.
Можеха да кандидатстват индивидуално участващи търговци и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в България или други страни от Европейското икономическо пространство (ЕИП). Изискванията към тях включваха:
- да предоставят банкова гаранция за участие в размер на 3% от търсеното безвъзмездно финансиране;
- да имат собствен капитал от:
- 6 млн. лв. при кандидатстване за съоръжение за съхранение с планиран капацитет ≥ 20 MWh и ≤ 50 MWh; или
- 10 млн. лв. при кандидатстване за съоръжение за съхранение с планиран капацитет > 50 MWh;
- при сключване на договор за финансиране да предоставят банкова гаранция за добро изпълнение в размер на 10% от одобреното безвъзмездно финансиране със срок на валидност до 30.09.2026 г.;
- да ангажират технически ръководител с опит по сходен проект.
Очаква се финансирането да достигне за минимум 7 проекта.
Проектите ще включват дейности за изграждане и въвеждане в експлоатация на съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Съоръженията трябва да бъдат изградени, присъединени към електропреносната мрежа и въведени в експлоатация до 31.03.2026 г. Необходимо е в срок до 31.05.2026 г. съоръженията да са преминали тестове за регулиране, както и един пълен цикъл (зареждане/разреждане) на целия деклариран капацитет.
Ще се покриват разходи за материални и нематериални активи, строително-монтажни работи (СМР), услуги от инженерно-технически характер, изграждане на присъединителни съоръжения и присъединяване към електропреносната или електроразпределителната мрежа, разходи за държавни и общински такси във връзка с регистрационни, лицензионни и разрешителни режими. Разходите ще се финансират, ако са възникнали след 25.06.2024 г.
Очаква се изпълнението на проектите да спомогне за интегрирането на по-голям дял възобновяеми енергийни източници в енергийния микс на България, както и да се гарантира сигурността и стабилността. Помощта ще бъде предоставена не по-късно от 31.12.2025 г.