Днес, 07.02.2025 г., организаторите на поканата за женско предприемачество “Women TechEU” публикуваха статистиката за одобрените проекти в рамките на втория ѝ прием.
Както и бе заложено в условията, одобрените за подкрепа кандидатури са 40 на брой, представляващи 16 държави, от които 7 т.нар. “разширяващи се” страни с по-нисък иновационен капацитет. Сред тях обаче няма представителки от България, подобно на предходния първи прием.
Подадените проектни предложения бяха общо 827 от 41 държави-членки и асоциирани по “Хоризонт Европа” страни. Това прави процентът успеваемост под 5%.
Най-много кандидатури бяха постъпили от Турция и Обединеното кралство, следвани от Франция – съответно с над 100 и над 75 кандидатури. Кандидатствали бяха и по-малко от 10 български старт-ъпа.
Сред наградените води Франция със 7 старт-ъпа, следвана от Обединеното кралство и Нидерландия с по 6, Испания с 3 и и Белгия, Германия, Португалия, Ирландия, Полша и Латвия с по 2. По един победител е избран от Северна Македония, Хърватия, Швеция, Турция, Естония и Австрия.
В секторно отношение над половината от селектираните проекти (52.5%) попадат в областта “Биотехнологии, науки за живота и агротехника”, близо една трета (27.5%) в “Изкуствен интелект и машинно обучение (вкл. големи данни)” и 17.5% – в областта на съвременните материали. Други значимо представени области са “Устойчива енергия, чисти технологии и зелени технологии” (15%), “Киберсигурност и защита на данните” (12.5%) и “Усъвършенствано производство” (10%).
Повече резултати и статистика, вкл. имената и компаниите на наградените дами, можете да намерите тук.
Припомняме, че вторият прием по поканата стартира на 01.08. и приключи на 01.10.2024 г. Women TechEU подкрепя иновации в сферата на дълбоките технологии (deep tech)* и насърчава женското лидерство в сектора. Процедурата предоставя безвъзмездна финансова помощ до 75 000 евро на старт-ъпи в ранен етап, които имат една или повече жени на ръководни позиции.
Разполагаемия бюджет на втория прием бе 3 млн. евро. В допълнение към финансирането, бенефициентите ще получат и услуги по наставничество, коучинг и целеви обучения в рамките на персонализирана програма за бизнес развитие.
Изискванията към компаниите-кандадити бяха:
- Да са малки и средни предприятия (МСП);
- Да са основани поне 6 месеца преди подаването на документите за кандидатстване;
- Да бъдат ръководени от жени (т.е. да бъдат основани или съосновани от жени, които към момента на подаване на кандидатурата заемат висша ръководна длъжност);
- Да не са били регистрирани от повече от 8 години преди датата на подаване на проектното предложение;
- Да е набрано ограничено финансиране – не повече от 1 млн. евро капитал;
- Компаниите още да не са достигнали висококачествен MVP (минимален жизнеспособен продукт).
Проектите ще бъдат с продължителност 6 месеца със старт през този месец.
Междувременно от 15.01. до 17.03.2025 г. тече трети прием по поканата с идентични условия. Повече подробности как да кандидатствате можете да откриете тук.
Планиран е и последен четвърти прием.
* Под “дълбоки иновации” се разбират иновации, които имат за цел да предоставят конкретни решения на обществени проблеми чрез взаимодействие с най-новите научни и технологични постижения. Секторите, които са най-благоприятни за приложения в областта на дълбоките технологии, са науките за живота, изчислителната техника, хранително-вкусовата промишленост и агротехнологиите, аерокосмическата промишленост, енергетиката и чистите технологии, промишлените технологии, телекомуникациите, новите материали и химията. Дълбоките технологии включват и изкуствен интелект, дълбоко обучение и машинно обучение.