Всичко за европейските проекти на едно място

40 са победителките във втората покана “Women TechEU”

Днес, 07.02.2025 г., организаторите на поканата за женско предприемачество “Women TechEU” публикуваха статистиката за одобрените проекти в рамките на втория ѝ прием.

Както и бе заложено в условията, одобрените за подкрепа кандидатури са 40 на брой, представляващи 16 държави, от които 7 т.нар. “разширяващи се” страни с по-нисък иновационен капацитет. Сред тях обаче няма представителки от България, подобно на предходния първи прием.

Подадените проектни предложения бяха общо 827 от 41 държави-членки и асоциирани по “Хоризонт Европа” страни. Това прави процентът успеваемост под 5%.

Най-много кандидатури бяха постъпили от Турция и Обединеното кралство, следвани от Франция – съответно с над 100 и над 75 кандидатури. Кандидатствали бяха и по-малко от 10 български старт-ъпа.

Сред наградените води Франция със 7 старт-ъпа, следвана от Обединеното кралство и Нидерландия с по 6, Испания с 3 и и Белгия, Германия, Португалия, Ирландия, Полша и Латвия с по 2. По един победител е избран от Северна Македония, Хърватия, Швеция, Турция, Естония и Австрия.

В секторно отношение над половината от селектираните проекти (52.5%) попадат в областта “Биотехнологии, науки за живота и агротехника”, близо една трета (27.5%) в “Изкуствен интелект и машинно обучение (вкл. големи данни)” и 17.5% – в областта на съвременните материали. Други значимо представени области са “Устойчива енергия, чисти технологии и зелени технологии” (15%), “Киберсигурност и защита на данните” (12.5%) и “Усъвършенствано производство” (10%).

Повече резултати и статистика, вкл. имената и компаниите на наградените дами, можете да намерите тук.

Припомняме, че вторият прием по поканата стартира на 01.08. и приключи на 01.10.2024 г. Women TechEU подкрепя иновации в сферата на дълбоките технологии (deep tech)* и насърчава женското лидерство в сектора. Процедурата предоставя безвъзмездна финансова помощ до 75 000 евро на старт-ъпи в ранен етап, които имат една или повече жени на ръководни позиции.

Разполагаемия бюджет на втория прием бе 3 млн. евро. В допълнение към финансирането, бенефициентите ще получат и услуги по наставничество, коучинг и целеви обучения в рамките на персонализирана програма за бизнес развитие.

Изискванията към компаниите-кандадити бяха:

  • Да са малки и средни предприятия (МСП);
  • Да са основани поне 6 месеца преди подаването на документите за кандидатстване;
  • Да бъдат ръководени от жени (т.е. да бъдат основани или съосновани от жени, които към момента на подаване на кандидатурата заемат висша ръководна длъжност);
  • Да не са били регистрирани от повече от 8 години преди датата на подаване на проектното предложение;
  • Да е набрано ограничено финансиране – не повече от 1 млн. евро капитал;
  • Компаниите още да не са достигнали висококачествен MVP (минимален жизнеспособен продукт).

Проектите ще бъдат с продължителност 6 месеца със старт през този месец.

Междувременно от 15.01. до 17.03.2025 г. тече трети прием по поканата с идентични условия. Повече подробности как да кандидатствате можете да откриете тук.

Планиран е и последен четвърти прием.


* Под “дълбоки иновации” се разбират иновации, които имат за цел да предоставят конкретни решения на обществени проблеми чрез взаимодействие с най-новите научни и технологични постижения. Секторите, които са най-благоприятни за приложения в областта на дълбоките технологии, са науките за живота, изчислителната техника, хранително-вкусовата промишленост и агротехнологиите, аерокосмическата промишленост, енергетиката и чистите технологии, промишлените технологии, телекомуникациите, новите материали и химията. Дълбоките технологии включват и изкуствен интелект, дълбоко обучение и машинно обучение.

Предходна статия

7 проекта не се допускат до следващ етап на оценка по процедурата за създаване на български културни продукти по НПВУ (прием 1)

Следваща статия

До 100 000 лв. за подобряване на работната среда от Фонд “Условия на труд”

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

10 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До края на месеца за обществено обсъждане ще бъде обявена грантова схема “Гражданско овластяване и ангажираност”

18 Днес, 21.03.2025 г., Програмният оператор на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF, Механизмът) съобщи, че до края на месец март за обществено обсъждане ще бъде публикувана схема за безвъзмездна помощ […]

До 720 000 лв. за пакети енергоспестяващи мерки на общини и болници от НДЕФ

24 Вчера, 20.03.2024 г., Националният доверителен екофонд (НДЕФ), в партньорство с Фонд ФЛАГ, отвори за кандидатстване покана по подпрограма “Енергийна ефективност чрез договори с гарантиран резултат (ЕСКО договори)“. Тя е част от Инвестиционната програма за […]

Вашият коментар

Филтър