Днес, 26.02.2025 г., за кандидатстване отвори приемът за стратегии по подхода “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) – процедура “Изпълнение на операции, включително дейности за сътрудничество и тяхната подготовка, избрани в рамките на стратегията за местно развитие” (BG06AFSP001-01.001). Тя е част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. (СПРЗСР).
Бюджетът на процедурата е 738,6 млн. лв. От тях 556,7 млн. лв. се предоставят по линия на СПРЗСР – 40% са финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), а 60% са национално съфинансиране. Останалите средства са по линия на други програми – Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР), Програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. (ПКИП), Програма “Образование” 2021-2027 г. и Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС).
Допустими кандидати са местни инициативни групи (МИГ) с изготвени стратегии за ВОМР. МИГ представляват юридически лица с нестопанска цел за общественополезна дейност, регистрирани като сдружения по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) и са публично-частни партньорства с представители на широк кръг заинтересовани лица от територията на тяхното действие.
Очаква се по мярката да бъдат подпомогнати между 90 и 100 МИГ, обединявайки около 200 общини и така насърчавайки развитието на малките населени места.
Целта на подхода ВОМР е да подобри условията за живот на териториите на местните общности и да насърчи многосекторното развитие на местните икономики. Чрез стратегиите за ВОМР ще се подкрепят проекти, които създават по-добри икономически, социални и екологични условия за живот, стимулират местния бизнес и забавят обезлюдяването.
ВОМР се прилага на териториален принцип чрез МИГ, обхващащи население между 10 000 и 150 000 жители (с изключение на градовете с население над 30 000 жители).
Една стратегия на МИГ за общини с население под 15 000 души може да получи до 2,3 млн. евро, а такава за общини с население над 15 000 души – до 3 млн. евро.
Един проект към стратегия за ВОМР може да получи безвъзмездни средства в диапазона от 2 500 евро до 200 000 евро.
Повече информация за новите Правила за прилагане на подхода ВОМР в периода 2021-2027 г., които бяха приети в края на 2024 г., можете да прочетете тук.
Ще се покриват до:
- 65% от допустимите разходи по проект за икономически дейности;
- 80% за инвестиции, извършени от млади земеделски стопани;
- 85% за инвестиции на малки стопанства (с икономически размер на стопанството до 8 000 евро);
- 100% за залесяване, инвестиции в основни услуги в селските райони и инфраструктура в селското и горското стопанство, инвестиции във възстановяването на земеделския или горския потенциал и превантивни действия и инвестиции в непроизводствени дейности (Регламент 2021/2115 – чл. 73, пар. 4, т. в));
- 100% за управление, мониторинг и оценка на стратегията за ВОМР и нейното популяризиране;
- 100% за сътрудничество и подготвителни дейности.
Една стратегия за ВОМР трябва да бъде за период до 31.12.2027 г. и да съдържа следните задължителни елементи:
- географският район и населението, обхванати от стратегията;
- процесът на участие на общността в разработването на стратегията;
- анализ на нуждите и потенциала за развитие на района;
- целите на стратегията, вкл. измерими целеви стойности за резултатите, и съответните планирани действия (мерки);
- уредбата за управление, мониторинг и оценка, която показва капацитета на МИГ да изпълни стратегията;
- финансов план за планираните средства от ЕЗФРСР.
Допустимите дейности по мерките от стратегиите ще включват дейности в земеделските стопанства, свързани с производството на селскостопански продукти, дейности в земеделските стопанства, насочени към опазване на компонентите на околната среда и прецизно, интелигентно и цифрово земеделие, дейности за преработката, маркетинга и предлагането на пазара на продукти, неселскостопански дейности в селските райони, алтернативни неселскостопански дейности, услуги за широко обществено ползване, дейности, свързани с основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура, и др.
Чрез стратегиите за ВОМР ще се допускат инвестиционни разходи (СМР, закупуване на мишини, съоръжения, оборудване, софтуер, други нематериални активи, общи разходи, специализирани превозни и транспортни средства, селскостопанска техника, закупуване на земя и др.), разходи за управление, мониторинг и оценка на стратегиите и тяхното популяризиране др.
Крайният срок за подаване на проекти на стратегии по ВОМР е 26.05.2025 г., 18 ч. чрез системата ИСУН 2020.