Днес, 15.04.2025 г., Европейската комисия (ЕК) даде зелена светлина на новата работна програма за 2025, 2026 и 2027 г. на програма “LIFE”. Бюджетът на програмата на ЕС за климат и околна среда за новия тригодишен период е над 2,3 млрд. евро. От тези средства приблизително 1,8 млрд. евро са предназначени за безвъзмездна финансова помощ.
Програма LIFE разполага с общ бюджет над 5,4 млрд. евро за периода 2021-2027 г. Тя финансира проекти в областта на опазването на природата и биологичното разнообразие, кръговата икономика и подобряването на качеството на живот, смекчаването и адаптацията към последиците от климатичните промени, чистата енергия, Новия европейски Баухаус и управлението на околната среда.
LIFE включва четири подпрограми. Съгласно новата годишна работна програма те имат следните бюджети (за безвъзмездни средства):
- Природа и биоразнообразие – 835 млн. евро;
- Кръгова икономика и качество на живот – 449,9 млн. евро;
- Смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него – 291 млн. евро;
- Преход към чиста енергия – 303,1 млн. евро.
През новия период по програмата ще се финансират 5 вида проекти:
- Стандартни проекти за действие (SAP) – това са проекти, които адресират специфичните цели на програмата LIFE. За тези проекти са предвидени над половината от всички средства – близо 966 млн. евро. Процентът публично финансиране е до 60% (или 75% при определени условия);
- Стратегически проекти за опазване на природата (SNP) – проекти, с които се подкрепя постигането на целите за опазване на природата и биологичното разнообразие, като в държавите-членки се изпълняват съгласувани програми за действие с цел интегрирането на тези цели и приоритети в други политики и инструменти за финансиране. За тези проекти са разпределени 227 млн. евро. Процентът публично финансиране е до 60%;
- Стратегически интегрирани проекти (SIP) – проекти, с които в регионален, многорегионален, национален или транснационален мащаб се изпълняват стратегии или планове за действие в областта на околната среда или климата, които са разработени от органи на държавите-членки. За тях ще отидат 264 млн. евро. Процентът публично финансиране е до 60%;
- Проекти за техническа помощ – проекти, с които се подкрепя развитието на капацитет за участие в SAP, подготовката на SNP и SIP и др. За тях са разпределени най-малко средства – 22,5 млн. евро. Финансирането е до 60% (или 75% при определени условия);
- Други действия – действия за координация и подкрепа (CSA), други проекти и оперативна безвъзмездна помощ. По тези проекти ще се предоставят близо 400 млн. евро. Финансирането е до 95% за CSA и до 70% за оперативните грантове.
Графикът и планираните за годината процедури можете да видите тук. Поканите ще отворят другата седмица – на 24.04.2025 г.
Ще могат да кандидатстват предприятия, академични институции, национални, регионални и местни власти, НПО от областта на опазването на природата, защитата на околната среда, изменението на климата и прехода към чиста енергия и др. В зависимост от условията по конкретната покана кандидатурите могат да се подават както самостоятелно от една организация, така и от консорциуми, реализиращи сътрудничество с други европейски партньори.
Европейската изпълнителна агенция по климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) организира виртуални информационни сесии по поканите в периода между 13. и 15.05.2025 г. Повече подробности за тях са налични тук.
Работната програма и подпрограмите към нея са достъпни тук.