Процедурата “Продуктивни инвестиции в аквакултурите” (BG14MFOP001-2.019) цели да подобри конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, както и да повиши нивото на безопасност и условията на труд. Мярката предвижда изграждане и модернизация на предприятия за аквакултури и диверсификация на доходите им чрез развиване на допълнителни дейности.
По процедурата ще се предоставя подкрепа за големи проекти (т.е. широкомащабни инвестиции на стойност над 50 млн. евро; подпомагат се по линия Кохезионната политика на ЕС).
Финансиране
Процедурата предвижда предоставянето на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г., която е финансирана от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Бюджетът възлиза на 5,5 млн. лв., като средствата не представляват държавна помощ. Отпуснатите средства могат да покриват до 50% от допустимите разходи за дейности, като минималният размер на допустимата помощ за един проект трябва да е не по-малък от 30 000 лв. и не по-голям от 850 000 лв. Максималният интензитет на помощта за предприятия, които НЕ са малки и средни е до 30% от общата стойност на проекта.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, регистрирани по Търговския закон, които развиват дейност в сектора на аквакултурите или планират да развиват такава.
Допустими дейности
Дейностите, които ще получат подкрепа в рамките на процедурата са:
- Продуктивни инвестиции в аквакултурите (вкл. производство на зарибителен материал);
- Инвестиции за диверсификация на дейностите и отглежданите видове;
- Модернизация на стопанствата чрез инвестиции в оборудване за повишаване на качеството на продуктите;
- Инвестиции за оборудване за повишаване на положителното въздействие върху околната среда и подобряване на ефективното използване на ресурсите;
- Друго оборудване, пряко свързано с целите на проекта.
Допускат се разходи за строително-монтажни работи (вкл. за надзор и контрол), за закупуване на нови машини и оборудване (вкл. софтуер), за транспорт на водни животни, за плавателни съдове и специализирани транспортни средства, за инвестиции във възобновяеми енергийни източници и др.
Управление
Подкрепата по процедурата се администрира от управляващият орган (УО) на ПМДР – Дирекция “Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.09.2022 г., 17 часа. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).
Максималният срок за изпълнение на проекта е до 12 месеца от датата на подписване на административния договор.