Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Управление на климата и информация”

Процедурата “Управление на климата и информация” (LIFE-2022-SAP-CLIMA-GOV) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта на процедурата е да подкрепи законодателството и политиката на ЕС в областта на климатичните промени, като допринесе за смекчаване на последиците и за адаптиране към промените. Това включва подобряване на управлението чрез повишаване на капацитета на публичните и частните участници и участието на гражданското общество. Проектите трябва да правят принос в една от следните десет области на интервенция:

  1. Подкрепа за функционирането на Европейския пакт за климата;
  2. Стимулиране на промени в поведението, действия за намаляване на емисиите и действия за ефективно използване на ресурсите;
  3. Дейности за повишаване на осведомеността;
  4. Дейности за устойчиво финансиране;
  5. Мониторинг и отчитане на парниковите газове;
  6. Изпълнение или допълнително разработване на национални стратегии в областта на климата и енергетиката;
  7. Отчитане на парниковите газове и смекчаване на последиците от изменението на климата в земеползването;
  8. Оценка на функционирането на Европейската система за търговия с емисии;
  9. Изграждане на капацитет, повишаване на осведомеността и разпространение на оборудване за флуорирани парникови газове;
  10. Мониторинг и оценка на политиката в областта на климата.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 7,9 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 700 000 евро и 2 млн. евро. Финансиране ще получат 5 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към гореспоменатите области на интервенция чрез:

  • Разработване, демонстриране и популяризиране на иновативни техники, методи и подходи;
  • Принос за обогатяването на базата от знания и за прилагането на най-добрите практики;
  • Разработване, изпълнение, мониторинг и прилагане на законодателството и политиките на ЕС.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 2 и 5 години, като максималната продължителност е 10 години.

Предходна статия

Покана по Национална програма „Иновации в действие“ – 2022/2023 г.

Следваща статия

Покана по Национална програма „Бизнесът преподава“ – 2022/2023 г.

Сходни статии

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

9 Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. […]

42 проекта са подадени по Столичната програма “Социални иновации” за 2025 г.

6 42 са депозираните проекти, които се състезават за безвъзмездни средства до 25 000 лв. по Програма “Социални иновации”. За това съобщиха днес, 18.03.2025 г., от Столична община. Изданието на програмата за 2025 г. бе отворено на […]

Процедура “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” – 2025 г.

7 Процедурата “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” (EUAF-2025-TRAI-04) отвори за кандидатстване на 13.03.2025 г. Общата ѝ цел е да защити финансовите интереси на ЕС като се бори с измамите, корупцията и други незаконни дейности. […]

Вашият коментар

Филтър