Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Управление на климата и информация”

Процедурата “Управление на климата и информация” (LIFE-2022-SAP-CLIMA-GOV) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта на процедурата е да подкрепи законодателството и политиката на ЕС в областта на климатичните промени, като допринесе за смекчаване на последиците и за адаптиране към промените. Това включва подобряване на управлението чрез повишаване на капацитета на публичните и частните участници и участието на гражданското общество. Проектите трябва да правят принос в една от следните десет области на интервенция:

  1. Подкрепа за функционирането на Европейския пакт за климата;
  2. Стимулиране на промени в поведението, действия за намаляване на емисиите и действия за ефективно използване на ресурсите;
  3. Дейности за повишаване на осведомеността;
  4. Дейности за устойчиво финансиране;
  5. Мониторинг и отчитане на парниковите газове;
  6. Изпълнение или допълнително разработване на национални стратегии в областта на климата и енергетиката;
  7. Отчитане на парниковите газове и смекчаване на последиците от изменението на климата в земеползването;
  8. Оценка на функционирането на Европейската система за търговия с емисии;
  9. Изграждане на капацитет, повишаване на осведомеността и разпространение на оборудване за флуорирани парникови газове;
  10. Мониторинг и оценка на политиката в областта на климата.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 7,9 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 700 000 евро и 2 млн. евро. Финансиране ще получат 5 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към гореспоменатите области на интервенция чрез:

  • Разработване, демонстриране и популяризиране на иновативни техники, методи и подходи;
  • Принос за обогатяването на базата от знания и за прилагането на най-добрите практики;
  • Разработване, изпълнение, мониторинг и прилагане на законодателството и политиките на ЕС.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 2 и 5 години, като максималната продължителност е 10 години.

Предходна статия

Покана по Национална програма „Иновации в действие“ – 2022/2023 г.

Следваща статия

Покана по Национална програма „Бизнесът преподава“ – 2022/2023 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър