Всичко за европейските проекти на едно място

88 български организации участват в одобрените проекти по първата покана от Програмата за Дунавския регион 2021-2027 г.

Миналата седмица /21.03.2024 г./ на страницата на програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ IV-Б Дунавски регион” 2021-2027 г. бе публикувана информация относно одобрените 60 проекта по първата покана на програмата.

Припомняме, че поканата отвори през септември 2022 г. Набираха се проекти, допринасящи за по-интелигентен, по-зелен и по-социален Дунавски регион, както и разрешаващи общи предизвикателства. Бюджетът възлиза на 91,7 млн. евро.

Дунавската програма обхваща 14 държави, 9 от които са държави-членки на ЕС – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия (Баден Вюртемберг и Бавария), Румъния, Словакия и Словения – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Босна и Херцеговина, Република Молдова, Черна гора, Сърбия и Украйна (Чернивецка, Ивано-Франкивска, Закарпатска и Одеска област).

Подкрепата по проектите със средства на ЕС достига до 80%, като 15% са национално съфинансиране, а останалите 5% от стойността за един проект представляват собствено финансиране.

Можеха да кандидатстват публични юридически лица на местно, регионално и национално ниво, международни организации, неправителствени организации, както и частни юридически лица в партньорство. Партньорствата са съставени от поне трима участници от три различни държави.

По-подробна информация за поканата можете да откриете тук.

Според публикуваната информация, от 60-те одобрени проекта, 20 адресират интелигентния приоритет на програмата, още толкова приоритета за екологичност и нисък въглероден отпечатък, 15 – социалния приоритет и 5 – приоритета за споделено управление на Дунавския регион.

В проектите участват общо 830 институции. Най-голяма представителност има Унгария с 96 институции, следва я Словения с 87 и Румъния с 83. По отношение на водещите партньори, най-голям брой са тези от Словения (16), Унгария (13) и Австрия (7).

Проектите с българско участие са 32 на брой, като в тях са включени 88 организации и институции от страната ни. Те включват редица общини, ИКТ Клъстер, Регионална агенция за предприемачество и иновации – Варна (РАПИВ) (и като водещ партньор), Българската асоциация за трансфер на технологии и иновации (BATTI), Софийски университет “Св. Климент Охридски”, Сдружение Бизнес Агенция (водещ партньор), Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство, Фондация “Приложни изследвания и комуникации”, Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването, Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”, Български мебелен клъстер, Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия – Русе и много др.

Сред тях са проект за засилване на иновационния потенциал на МСП в областта на новите материали чрез създаване на по-благоприятна среда за научни изследвания, трансфер на технологии и иновации, за подобряване на предприемаческите компетенции и умения в отдалечени райони, за подобряване разпространението на енергийните общности чрез създаване на подходяща среда за правилното им функциониране в Дунавския регион и т.н.

Междувременно на 03.04.2024 г. са крайните срокове на двете понастоящем отворени процедури по Дунавската програма – втората покана и поканата по Инструмента за първоначално финансиране (Seed Money Facility – SMF). Повече информация за тях можете да прочетете на съответните линкове.

Предходна статия

До 100 000 евро за местни власти, прилагащи решения за нулеви отпадъци

Следваща статия

Кандидатствайте за Европейските награди за цифрови умения 2024

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

4 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Вашият коментар

Филтър