Миналата седмица /21.03.2024 г./ на страницата на програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ IV-Б Дунавски регион” 2021-2027 г. бе публикувана информация относно одобрените 60 проекта по първата покана на програмата.
Припомняме, че поканата отвори през септември 2022 г. Набираха се проекти, допринасящи за по-интелигентен, по-зелен и по-социален Дунавски регион, както и разрешаващи общи предизвикателства. Бюджетът възлиза на 91,7 млн. евро.
Дунавската програма обхваща 14 държави, 9 от които са държави-членки на ЕС – Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Германия (Баден Вюртемберг и Бавария), Румъния, Словакия и Словения – и 5 държави, които не са членки на ЕС – Босна и Херцеговина, Република Молдова, Черна гора, Сърбия и Украйна (Чернивецка, Ивано-Франкивска, Закарпатска и Одеска област).
Подкрепата по проектите със средства на ЕС достига до 80%, като 15% са национално съфинансиране, а останалите 5% от стойността за един проект представляват собствено финансиране.
Можеха да кандидатстват публични юридически лица на местно, регионално и национално ниво, международни организации, неправителствени организации, както и частни юридически лица в партньорство. Партньорствата са съставени от поне трима участници от три различни държави.
По-подробна информация за поканата можете да откриете тук.
Според публикуваната информация, от 60-те одобрени проекта, 20 адресират интелигентния приоритет на програмата, още толкова приоритета за екологичност и нисък въглероден отпечатък, 15 – социалния приоритет и 5 – приоритета за споделено управление на Дунавския регион.
В проектите участват общо 830 институции. Най-голяма представителност има Унгария с 96 институции, следва я Словения с 87 и Румъния с 83. По отношение на водещите партньори, най-голям брой са тези от Словения (16), Унгария (13) и Австрия (7).
Проектите с българско участие са 32 на брой, като в тях са включени 88 организации и институции от страната ни. Те включват редица общини, ИКТ Клъстер, Регионална агенция за предприемачество и иновации – Варна (РАПИВ) (и като водещ партньор), Българската асоциация за трансфер на технологии и иновации (BATTI), Софийски университет “Св. Климент Охридски”, Сдружение Бизнес Агенция (водещ партньор), Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство, Фондация “Приложни изследвания и комуникации”, Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването, Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”, Български мебелен клъстер, Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия – Русе и много др.
Сред тях са проект за засилване на иновационния потенциал на МСП в областта на новите материали чрез създаване на по-благоприятна среда за научни изследвания, трансфер на технологии и иновации, за подобряване на предприемаческите компетенции и умения в отдалечени райони, за подобряване разпространението на енергийните общности чрез създаване на подходяща среда за правилното им функциониране в Дунавския регион и т.н.
Междувременно на 03.04.2024 г. са крайните срокове на двете понастоящем отворени процедури по Дунавската програма – втората покана и поканата по Инструмента за първоначално финансиране (Seed Money Facility – SMF). Повече информация за тях можете да прочетете на съответните линкове.