Всичко за европейските проекти на едно място

Сценарий в Брюксел: всички научни и технологични програми ще бъдат обединени от 2028 г.

Европейската комисия (ЕК) прави стъпки за преструктуриране на всички научноизследователски и иновационни фондове в посока тяхното обединяване в нов мегафонд за конкурентоспособност със стартова дата през 2028 г. Това се твърди във вътрешен меморандум на ЕК, цитиран от изданието Science|Business /10.10.2024 г./.

Според сценарий на бюджетната дирекция на ЕК, около дузина програми за научни изследвания и иновации ще бъдат консолидирани в европейски фонд за конкурентоспособност. Идеята е да се концентрират и оптимизират усилията на ЕС за съживяване на иновациите, производителността и икономическия растеж. Списъкът с програми, датиран от септември 2024 г., включва:

  • Хоризонт Европа Стълб I (вкл. Европейски съвет за научни изследвания – ЕСНИ/ERC);
  • Хоризонт Европа Стълб II;
  • Европейски съвет за иновации (ЕСИ/EIC) и Европейски институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT);
  • Европейски фонд за отбрана;
  • Иновационен фонд;
  • ЕС в подкрепа на здравето (EU4Health);
  • Космос;
  • Цифрова Европа;
  • Invest EU;
  • Единен пазар.

Сред причините за идеята за нова структура са комплексността на програмите, тяхната лимитирана достъпност за потенциални бенефициенти, ограничената гъвкавост що се отнася до преразпределянето на средства, припокриването в техните обхвати, забавянията и липсата на общо управление.

С обединяването на фондовете в единен фонд за конкурентоспособност ЕК очаква да разреши тези предизвикателства, както и да облекчи аспектите по управлението. Според някои наблюдатели новата структура ще даде възможност за поставяне на науката и технологиите в центъра на програмата за конкурентоспособност на ЕС. Това обаче ще изисква бюджет в рамките на трилиони евро.

Предложението за преструктуриране на фондовете е подплатено от предложението за новата структура на Комисията за периода 2024-2029 г. В нея Екатерина Захариева се очертава да бъде новият комисар с ресор “Старт-ъпи, научни изследвания и иновации”. Политиката за научни изследвания и иновации обаче няма да бъде само в портфолиото на г-жа Захариева. Стефан Сежурне ще бъде вицепрезидент по въпросите на просперитета и индустриалната стратегия и ще има основна роля за създаването на фонда за конкурентоспособност, а Хенна Вирккунен ще бъде вицепрезидент по въпросите на техническия суверенитет, сигурността и демокрацията.

В момента текат преговори между ЕК и държавите-членки относно законодателните предложения за следващата многогодишна финансова рамка и десетата рамкова програма за научни изследвания и иновации. Резултатите от тези преговори се очакват през първата половина на 2025 г.

Оригиналната статия на Science|Business можете да видите тук.

Предходна статия

Старт на конкурсна сесия по програма “Нематериално културно наследство”

Следваща статия

865 млн. евро ще бъдат инвестирани в мрежи за цифрова свързаност в периода 2024-2027 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Филтър