Рекордни 827 проектни предложения са постъпили в рамките на втория прием на процедурата за женско предприемачество “Women TechEU”. Това съобщиха тази седмица /28.10.2024 г./ организаторите на поканата.
Подадените кандидатури са от общо 41 държави-членки и асоциирани по “Хоризонт Европа” страни. Това е близо двоен ръст в сравнение с изданието на поканата от 2022 г. и със седем повече от първия прием на поканата, състоял се тази пролет.
Най-много кандидатури са постъпили от Турция и Обединеното кралство, следвани от Франция – съответно с над 100 и над 75 кандидатури. Кандидатствали са и по-малко от 10 български старт-ъпа. В предходния прием бяха наградени 40 компании, но сред тях не присъстваха представители на България.
Представени са над 15 сектора. Повече от половината проектни предложения попадат в категорията “Изкуствен интелект и машинно обучение (вкл. Big Data)”, следвани от “Биотехнологии, науки за живота и агротехника” (над 200) и “Устойчива енергия, чисти и зелени технологии” (над 100).
Повече статистика можете да откриете тук.
Припомняме, че вторият прием по поканата стартира на 01.08. и приключи на 01.10.2024 г. Women TechEU подкрепя иновации в сферата на дълбоките технологии (deep tech)* и насърчава женското лидерство в сектора. Процедурата предоставя безвъзмездна финансова помощ до 75 000 евро на старт-ъпи в ранен етап, които имат една или повече жени на ръководни позиции.
С разполагаемия бюджет на текущия прием от 3 млн. евро се очаква да бъдат подкрепени около 40 компании.
В допълнение към финансирането, бенефициентите ще получат и услуги по наставничество, коучинг и целеви обучения в рамките на персонализирана програма за бизнес развитие.
Изискванията към компаниите-кандадити бяха:
- Да са малки и средни предприятия (МСП);
- Да са основани поне 6 месеца преди подаването на документите за кандидатстване;
- Да бъдат ръководени от жени (т.е. да бъдат основани или съосновани от жени, които към момента на подаване на кандидатурата заемат висша ръководна длъжност);
- Да не са били регистрирани от повече от 8 години преди датата на подаване на проектното предложение;
- Да е набрано ограничено финансиране – не повече от 1 млн. евро капитал;
- Компаниите още да не са достигнали висококачествен MVP (минимален жизнеспособен продукт).
Проектите ще бъдат с продължителност 6 месеца със старт февруари 2025 г.
Повече за условията по вече затворената покана можете да научите от тук.
От консорциума “Women TechEU” напомнят, че по процедурата ще бъдат разкрити още два приема (общо четири).
Оценяването на кандидатурите вече е започнало, а резултатите от него се очакват до два месеца.
* Под “дълбоки иновации” се разбират иновации, които имат за цел да предоставят конкретни решения на обществени проблеми чрез взаимодействие с най-новите научни и технологични постижения. Секторите, които са най-благоприятни за приложения в областта на дълбоките технологии, са науките за живота, изчислителната техника, хранително-вкусовата промишленост и агротехнологиите, аерокосмическата промишленост, енергетиката и чистите технологии, промишлените технологии, телекомуникациите, новите материали и химията. Дълбоките технологии включват и изкуствен интелект, дълбоко обучение и машинно обучение.