Всичко за европейските проекти на едно място

Стратегически проект на граждански организации: Стратегизиране на гражданското пространство

Процедурата Стратегически проект 2 “Стратегизиране на гражданското пространство” отваря за кандидатстване днес, 08.01.2025 г. Тя ще подкрепи един стратегически проект на граждански организации, насочен към насърчаване на активността и участието на българските граждани в прозрачен и приобщаващ обществен дебат по въпросите, които ги засягат.

Целта е да се активизират гражданските организации от цяла България, за да предложат конкретни мерки, които са ключови за развитието на гражданското общество, особено на ниво местни общности. Проектът ще стимулира дискусията относно приоритетите на гражданското общество, както и ще разработи модел за създаване на стратегически документи чрез участие на всички заинтересовани страни.

Стратегическите проекти са един от четирите компонента на Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF, Механизмът). Механизмът, на свой ред, е част от Швейцарско-българската програма за сътрудничество (ШБПС) и е финансиран изцяло от швейцарската държава. Ролята му е да подкрепи българското гражданско общество чрез дейности за изграждане на капацитет, обмен на опит и пренос на знания и умения.

Финансиране

Процедурата се финансира по линия на ШБПС и разполага с индикативен бюджет от 2 млн. швейцарски франка (4,1 млн. лв.). Толкова е и максималният размер на безвъзмездната помощ за стратегическия проект, който ще бъде одобрен. Безвъзмездната помощ ще бъде под формата на еднократна сума с фиксиран размер (lump sum).

Една организация в рамките на селектирания консорциум ще може да получи безвъзмездни средства до 250 000 швейцарски франка (около 520 000 лв.).

Не се изисква собствено финансиране, но такова се насърчава.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват регистрирани юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) и читалища с минимум 3 години предходен опит. Те трябва да бъдат независими от правителствени структури, публичните власти, политически партии, религиозни организации и търговски компании.

Кандидатстването е в консорциум, включващ минимум 8 организации, като поне една от тях трябва да бъде швейцарски партньор. Швейцарският партньор трябва да е неправителствена или публична организация, регистрирана в Швейцария и също притежаваща поне 3-годишен опит.

Организацията, която е водещ партньор на стратегическия проект, трябва да бъде с доказан опит при реализирането на поне един проект през последните 7 години на стойност минимум 200 000 евро. Останалите членове на консорциума трябва да имат изпълнени проекти с национално или регионално въздействие, обхващащи най-малко 5 региона на ниво NUTS 2 в България.

Допустими дейности

Стратегическият проект може да изпълнява дейности като например:

  • Ангажиране на голям брой организации от цялата страна с цел застъпничество;
  • Подпомагане на участието в мрежи и насърчаване на споделянето на знания и опит;
  • Улесняване на дискусии с различни заинтересовани страни за определяне на приоритетите на гражданското общество;
  • Разработване на модел за създаване на стратегически документи с участието на заинтересованите страни;
  • Постигане на консенсус по важни въпроси, които да укрепят сектора на гражданското общество;
  • Дейности за признаването на гражданските организации сред широката общественост като двигател на промяната; и др.

Към основните са задължителни и следните дейности:

  • Координация и надзор върху изпълнението на дейностите по проекта;
  • Изграждане на капацитет за българските партньори;
  • Дейности за информиране и ангажиране на обществеността и заинтересованите страни;
  • Оценка на въздействието от реализираните дейности.

70% от проектните дейности трябва да се изпълняват извън Югозападния регион, както и извън градовете Пловдив и Варна.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от програмния оператор на CETF. Това е консорциумът на Балканския институт по труда и социалната политика, Българския център за нестопанско право и INNOVABRIDGE.

Подборът ще се провежда на два етапа – (1) подаване на концепции и (2) подаване на пълно проектно предложение. До втория етап ще бъде допусната само една концепция. Пълното проектно предложение ще се разработва в тясно сътрудничество с Програмния оператор. След финализирането на проектното предложение, то се представя на Швейцарската агенция за развитие, която ще вземе окончателно решение.

Сред факторите в оценяването ще бъде осигуряването на синергия с другите стратегически проекти и мерки за подкрепа в рамките на ШБПС.

Срок

Продължителността на проекта ще бъде до 36 месеца. Изпълнението ще стартира през юли-август тази година.

Крайният срок за подаване на проектни концепции е 31.03.2025 г. Кандидатстването е по електронен път на имейл адрес po@swisscetf.bg, а документите за кандидатстване са достъпни тук.

Предходна статия

Стратегически проект на граждански организации: Управление на природните ресурси и биоразнообразието

Следваща статия

Стратегически проект на граждански организации: Гражданско образование

Сходни статии

18 млн. евро стават достъпни за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история

17 В сряда /18.06.2025 г./ отвориха 4 покани на стойност 18 млн. евро по проекти за отбелязване на знакови събития в съвременната европейска история и за повишаване на осведомеността на европейските граждани за тяхната обща […]

5 проекта са постъпили по поканата за създаване на нова общност EIT Water

16 Вчера, 18.06.2025 г., от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) съобщиха, че по поканата за създаване на EIT Water са постъпили предложения на 5 консорциума. Предложенията включват междусекторни идеи за основаване на първата общност на […]

До 2 млн. евро за ускоряване на внедряването на ефективни решения в градската мобилност от EIT Urban Mobility

16 “Отворената покана за стратегически иновации” на общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за градска мобилност – EIT Urban Mobility – отвори за кандидатстване днес, 19.06.2025 г. Тя ще подкрепи ускореното внедряване […]

Вашият коментар

Филтър