Днес, 04.03.2025 г., председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен представи нов пакет от мерки, целящи да засилят отбранителните способности на държавите-членки. Мерките са част от нов план – ReArm Europe – който държавните лидери ще обсъдят в четвъртък /06.03.2025 г./ в рамките на заседанието на Европейския съвет.
Планът ReArm Europe е разработен в контекста на срещата в Лондон през изминалия уикенд и постигнатия консенсус, че “се намираме в епоха на превъоръжаване”, където ЕС трябва спешно да поеме отговорност за собствената си сигурност. С цел да увеличи значително разходите на ЕС за отбрана, планът предвижда да бъдат използвани “всички финансови лостове”, за да могат държавите-членки бързо и значително да увеличат разходите си в тази посока.
Фон дер Лайен информира, че планът може да мобилизира общо близо 800 млрд. евро и съдържа 5 части:
Използване на публично финансиране в отбраната на национално ниво
ЕК ще предложи да се активира националната предпазна клауза на Пакта за стабилност и растеж. Тя ще позволи на държавите-членки да увеличат значително разходите си за отбрана, без да задействат процедурата при прекомерен дефицит. Например ако държавите-членки увеличат разходите си за отбрана средно с 1,5 % от БВП, това би могло да създаде фискално пространство от близо 650 млрд. евро за период от четири години.
Заеми за инвестиции в отбраната
Ще бъде създаден нов инструмент, който ще предостави на държавите-членки заеми в размер на 150 млрд. евро за инвестиции в отбраната. Чрез този инструмент държавите-членки ще могат да обединят търсенето и да купуват заедно – противовъздушна и противоракетна отбрана, артилерийски системи, ракети и боеприпаси, безпилотни летателни апарати и системи за борба с безпилотни летателни апарати; но също и за посрещане на други нужди – от кибернетични до военна мобилност.
Очаква се този подход на съвместно снабдяване също така да намали разходите и фрагментацията, да повиши оперативната съвместимост и да укрепи европейската отбранителна индустриална база. Председателят на ЕК изтъкна и, че с това оборудване държавите-членки ще могат значително да увеличат подкрепата си за Украйна.
Използване на възможностите на бюджета на ЕС
ЕК ще даде допълнителни възможности и стимули за държавите-членки, които ще могат да решават дали желаят да използват програмите на Политиката на сближаване, за да увеличат разходите си за отбрана. По този начин в краткосрочен план ЕК ще насочи повече средства към инвестиции, свързани с отбраната.
От изявлението става ясно, че по последните две точки се предвижда мобилизиране на частен капитал чрез ускоряване на Съюза за спестявания и инвестиции и чрез Европейската инвестиционна банка.
Пълният текст на изявлението можете да прочетете тук.
1 коментар