Всичко за европейските проекти на едно място

До 200 000 евро за технологична модернизация на МСП от трансграничния регион със Сърбия

Вчера, 10.03.2025 г., за кандидатстване отвори процедура от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г., насочена към първия ѝ приоритет – “Конкурентоспособен граничен регион“. Тя ще насърчава конкурентоспособността и устойчивия растеж на малките и средните предприятия (МСП) в програмната област*.

Набират се проекти в подкрепа на производителността на предприятията чрез преки инвестиции, способстващи двойния им цифров и екологичен преход и осигуряващи им благоприятни условия за интернационализация и подобрено участие в регионални и международни вериги за създаване на стойност. Ще се разработват съвместни технологични решения, ще се закупува специализирано оборудване и технологии, системи за мониторинг, обучение и ноу-хау и др.

Бюджетът на процедурата възлиза на 5,6 млн. евро. От българските бенефициенти не се изисква собствено финансово участие, докато от сръбските то ще бъде в размер на 15% от допустимите разходи.

Могат да кандидатстват микро- и МСП, както и предприемачи, регистрирани в програмната област не по-късно от 31.12.2021 г. Основната икономическа дейност на предприятията-кандидати следва да бъде в секторите Производство, Управление на отпадъци, Информация и комуникация и Професионални и научни технически дейности (съгласно европейската класификация NACE).

Кандидатурите се подават в партньорства, съставени от по едно предприятие от всяка страна на границата.

Един проект може да получи безвъзмездна помощ между 200 000 и 400 000 евро, като за едно предприятие размерът на безвъзмездните средства е от 50 000 до 200 000 евро. Ще се прилага режим de minimis**. Очаква се бюджетът на процедурата да достигне за минимум 14 и максимум 28 проекта.

По проектите ще се извършват основно (60%) инвестиционни дейности – строителни работи, доставки, съвместно разработване и прилагане на технологични решения за справяне с регионални социално-икономически предизвикателства и др. Останалата част от мерките трябва да бъдат “меки” – изготвяне на проучвания, създаване на мрежи, провеждане на обучения, разработване на концепции, предоставяне на услуги на целеви групи, повишаване на осведомеността по конкретни теми и др.

Ще се покриват разходи за персонал, офис и административни разходи, пътни и дневни разходи, подизпълнители, оборудване, инфраструктура и строителство. Допустими ще бъдат и разходи за подготовка на проектното предложение – фиксирана еднократна сума от 12 000 евро.

Продължителността на проектите ще бъде между 12 и 24 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.06.2025 г. чрез системата Jems. Въпроси, свързани с процедурата, могат да бъдат задавани на електронен адрес js_sofia@mrrb.government.bg в срок до 21.05.2025 г.

По-подробна информация за условията за кандидатстване е достъпна тук.


* Програмната област обхваща шест области в България – Видин, Монтана, Враца, София – област, Перник и Кюстендил и седем окръга в Сърбия – Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишки, Топлички, Ябланички и Пчински.

** Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.

Предходна статия

Предизвикателство на ЕСИ Pathfinder: Към автономни роботизирани колективи, изпълняващи съвместни задачи в динамични неструктурирани строителни среди

Следваща статия

Предизвикателство на ЕСИ Pathfinder: Устройства за превръщане на отпадъците в стойност: Кръгово производство на възобновяеми горива, химикали и материали

Сходни статии

Годишен доклад на ОЛАФ за 2024 г.: над 870 млн. евро трябва да се възстановят в бюджета на ЕС

10 Днес, 16.06.2025 г., беше публикуван годишният доклад за 2024 г. на Европейската служба за борба с измамите (OLAF/ОЛАФ), който разкрива новите тенденции за измами в редица области, включително биоразнообразието и околната среда, енергетиката, търговията, […]

До 120 000 лв. за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в България

19 Процедурата “Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България” (DEP-1.001) цели да предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия, за да въведат съвременни решения и мерки за намаляване […]

218 проекта на граждански организации са подадени по Програма “Мисия: възможна”

11 218 граждански организации от 61 населени места са кандидатствали за близо 21 млн. лв. гъвкаво финансиране за устойчиво развитие по Програма “Мисия: възможна”. Това съобщиха днес, 16.06.2025 г., от Българския фонд за жените (БФЖ). […]

Вашият коментар

Филтър