Всичко за европейските проекти на едно място

Покана “Конкурентоспособен граничен регион” от Трансграничната програма България – Сърбия

Целта на отворената покана по Приоритет 1 “Конкурентоспособен граничен регион” от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Сърбия” 2021-2027 г. е да предостави безвъзмездна финансова подкрепа на малки и средни предприятия (МСП), за да повиши тяхната конкурентоспособност чрез дигитализация и преход към устойчиви бизнес модели.

Идеята е да се подпомогне цялостното икономическо развитие на трансграничния регион посредством възможности за модернизация и устойчив растеж на местния бизнес.

Търсят се инвестиционни проекти за внедряване на иновативни решения, подобряване на производствените процеси, повишаване на енергийната ефективност и развитие на кръговата икономика. Също така ще се стимулира интернационализацията на бизнеса чрез маркетингови стратегии и достъп до нови пазари.

Трансграничните проекти следва да включват партньори и от двете държави и да отговорят на общи проблеми и нужди.

Финансиране

Бюджетът по процедурата възлиза на 5,6 млн. евро, като 4,7 млн. евро от средствата се предоставят от фондове на ЕС, а останалите 845 190 евро са от националните бюджети на двете държави.

Минималният размер безвъзмездна помощ, която може да получи един бенефициент е 50 000 евро, а максималният – 200 000 евро. Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 200 000 и 400 000 евро.

Необходимо е инвестиционният компонент на даден проект, представляващ строителни дейности и доставки, да достига поне 60% от общите допустими разходи. Прилага се режим de minimis*.

Публичното финансиране за български бенефициенти по поканата е 100% (85% европейски средства и 15% национални средства). Сръбските бенефициенти следва да осигурят 15% собствено финансиране.

Териториален обхват

Програмната област обхваща шест области в България – Видин, Монтана, Враца, София – област, Перник и Кюстендил и седем окръга в Сърбия – Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишки, Топлички, Ябланички и Пчински.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат микро- и МСП, които са регистрирани в трансграничния регион не по-късно от 31.12.2021 г. Предприятията следва да извършват основната си икономическа дейност в секторите Производство, Управление на отпадъци, Информация и комуникация и Професионални и научни технически дейности (съгласно европейската класификация NACE).

Максималният брой партньори по един проект е двама – по един от всяка страна на границата. Прилага се принципът за водещия партньор**.

Допустими дейности и разходи

Ще се подкрепят проекти, включващи инвестиционен компонент (поне 60%) И “меки” мерки (до 40%). Допустимите дейности могат да бъдат:

Инвестиционен компонент
  • Съвместно разработване и прилагане на технологични решения за справяне с регионални социално-икономически предизвикателства;
  • Технологични и организационни инвестиции, насочени към намаляване на разходите за производство и други инвестиции за повишаване на конкурентоспособността – закупуване на специализирано оборудване и технологии (вкл. за повишаване на квалификацията), системи за мониторинг, закупуване на ИТ оборудване, обучение и трансфер на ноу-хау, решения за електронна търговия, възможности за електронни плащания и др.;
  • Инвестиции за подобряване на качеството на продуктите, вкл. подобрения в дизайна на характеристиките на продуктите, подобрения в следпродажбеното обслужване на клиентите, подобрения в гаранцията на продуктите, системи за цялостно управление на качеството и др.
“Меки” мерки
  • Съвместни действия за насърчаване на работата в мрежа и трансграничното бизнес сътрудничество, както и дейности за достъп до нови пазари или пазарни сегменти – напр. маркетингови проучвания, технологии за дистанционно управление, организационно сътрудничество и съвместни бизнес схеми с други предприятия, интегриране в регионални вериги за създаване на стойност и др.;
  • Съвместни маркетингови и промоционални действия, участие в международни панаири, изложби и други промоционални събития, консултантски и информационни услуги, вкл. е-маркетинг, комуникация с клиенти и др.

По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от разходите за подизпълнители, оборудване и строителство), офис и административни разходи (до 15% от разходите за персонал), пътни и дневни (до 15% от разходите за персонал), подизпълнители, оборудване, строителство и инфраструктура и разходи за подготовка на проекта (фиксирана сума от 12 000 евро на проект).

Оценяване 

Кандидатурите се оценяват от работна група на три етапа – проверка на подаденото предложение, оценка на административното съответствие и допустимостта и техническа оценка и оценка на качеството.

Резултатите от оценяването се очакват около 4 месеца след крайния срок на приема.

Срок

Продължителността на проектите е между 12 до 24 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.06.2025 г., 17 ч. Кандидатстването се осъществява изцяло онлайн чрез системата Jems.

Необходимата документация може да бъде свалена от тук.


* Режим de minimis – режим на държавни помощи, при който максималният размер на помощта за едно предприятие не може да надхвърля 300 000 евро (586 749 лв.) за период от три последователни години.

** Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.

Предходна статия

Предизвикателство на ЕСИ Pathfinder: Устройства за превръщане на отпадъците в стойност: Кръгово производство на възобновяеми горива, химикали и материали

Следваща статия

77 проекта за внедряване на технологии с нулево нетно потребление подписаха споразумения за финансиране от Европейския иновационен фонд

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

5 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

9 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

10 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър