Европейската комисия (ЕК) подписа споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства със 77 проекта за иновативни технологии за декарбонизация. Освен тях, 6 резервни проекта са били поканени да подготвят споразуменията си. Финансирането в общ размер от 4,2 млрд. евро се осъществява по петте покани за 2023 г. от Иновационния фонд на ЕС (IF23). Това стана ясно днес, 11.03.2025 г.
Проектите ще се изпълняват в 18 държави – Белгия, Дания, Германия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Хърватия, Италия, Унгария, Нидерландия, Австрия, Полша, Португалия, Словакия, Финландия, Швеция и Норвегия – и покриват сектори като енергоемки отрасли, възобновяема енергия, съхранение на енергия, управление на въглеродните емисии в промишлеността, мобилност с нулево нетно потребление (вкл. морска и авиационна) и сгради.
Размерът на грантовете варира от 1,4 млн. до 262 млн. евро – това са проекти с различен мащаб (големи, средни и малки, както и пилотни проекти) и с фокус върху производството на чисти технологии. Селектираните 77 проекта притежават потенциал за намаляване на емисиите с около 397,6 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид през първите 10 години от експлоатацията им. Те следва да влязат в експлоатация преди 2030 г. Новите 6 проекта могат да допринесат за допълнително общо намаляване на емисиите с 24,6 млн. тона.
Припомняме, че поканите бяха отворени за кандидатстване през ноември 2023 г., а приемът продължи до април 2024 г. Безвъзмездната помощ, която ще се предоставя по тях, се осигурява по линия на Системата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ).
Депозирани бяха общо 337 проектни предложения. Одобрени за финансиране към октомври миналата година бяха 85 проекта, но изглежда, че 8 от тях са избрали да не подпишат споразумения. С допълнителните 6 проекта от днес общият брой одобрени проекти от IF23 става 83. Това прави процентът успеваемост под 25%.
Организаторите на проекти можеха да кандидатстват по петте покани с различни изисквания за бюджет и капиталови разходи (CAPEX)*:
- Обща декарбонизация (широкомащабна) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-LSP) – 1,7 млрд. евро за проекти с CAPEX над 100 млн. евро;
- Обща декарбонизация (среден мащаб) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-MSP) – 500 млн. евро за проекти с CAPEX между 20 млн. и 100 млн. евро;
- Обща декарбонизация (малък мащаб) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-SSP) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX между 2,5 млн. и 20 млн. евро;
- Производство на чисти технологии (INNOVFUND-2023-NZT-MANUFACTURING) – 1,4 млрд. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към производството на компоненти за възобновяема енергия, съхранение на енергия, термопомпи и производство на водород;
- Пилотен проект (INNOVFUND-2023-NZT-PILOTS) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към дълбока декарбонизация.
Можеха да кандидатстват компании от енергоемките сектори (вкл. авиацията), възобновяемата енергия и съхранението на енергия, секторите на морския и автомобилния транспорт и строителството. От бенефициентите ще се изискват поне 40% самоучастие от стойността на допустимите разходи по проектите.
Проектите няма да получават предварителни плащания. Максималният размер на безвъзмездната помощ ще се изплаща единствено ако проектите постигнат поне 75% от общото количество емисии на парникови газове, които са планирали да избегнат.
Критериите за оценка на проектите включваха потенциал за намаляване на емисиите на парникови газове; степен на иновативност; оперативна, финансова и техническа зрялост; възможност за възпроизвеждане и ефективност на разходите.
Продължителността на проектите ще бъде от 3 до 15 години.
Кандидатите от резервния списък ще подпишат споразумения за предоставяне на безвъзмездна помощ с Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) през лятото на тази година.
В допълнение към селектираните проекти, други обещаващи, но недостатъчно зрели проекти ще получат помощ за допълнително разработване от Европейската инвестиционна банка.
Друг акцент е, че за първи път всички 149 проекта, които са били оценени над всички прагове на Иновационния фонд, получават печат STEP – новият знак за качество на ЕС, който се присъжда на висококачествени проекти, допринасящи за целите на платформата “Стратегически технологии за Европа” (STEP). Печатът STEP има за цел да улесни достъпа на тези проекти до допълнителни възможности за публична и частна подкрепа.
Междувременно миналия декември отвориха и поканите IF24 с бюджет от 3,4 млрд. евро. Повече за тях можете да научите тук.
* Капиталовите разходи (CAPEX) са финанси, използвани от дадена компания за придобиването или подобряването на физически активи като недвижими имоти, индустриални сгради или съоръжения.