Днес, 28.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по схемата за безвъзмездна помощ “Гражданско овластяване и ангажираност“. Тя е част от Швейцарско-българския механизъм за гражданска ангажираност и прозрачност 2024-2029 г. (CETF, Механизмът) и има заложен бюджет от 3,2 млн. швейцарски франка (6,5 млн. лв.).
Схемата ще бъде насочена към граждански организации с регионален фокус – поне 70% от бюджета ще бъде насочено извън общините София, Пловдив и Варна. Тя си поставя за цел да:
- укрепи капацитета за представителство на неправителствените организации (НПО);
- изгради капацитет за приобщаващо управление и за междусекторно сътрудничество;
- укрепи достъпа до правосъдие и върховенството на закона;
- повиши институционалната отчетност и почтеност;
- укрепи местната ангажираност и независимото гражданско общество.
Ще могат да кандидатстват български НПО – юридически лица с нестопанска цел, регистрирани преди поне 3 години, и читалища. Ще се приемат и кандидатури от по-малко опитни НПО с под 3 години опит, но за тях е поставена квота – до 5 проекта. Те ще могат и да се възползват от по-малко средства – до 50 000 швейцарски франка (102 500 лв.).
НПО могат да кандидатстват самостоятелно или като водещи кандидати с множество партньори. Като партньори могат да бъдат включени и швейцарски организации.
Един проект ще може да има бюджет между 30 000 и 150 000 швейцарски франка (61 500 и 307 700 лв.). От бенефициентите няма да се изисква собствено финансиране. Програмният оператор на CETF предвижда да финансира между 35 и 40 проекта.
По проектите ще могат да се изпълняват дейности, обвързани с някоя от горепосочените цели, като приобщаващо вземане на решения, застъпничество, медийна грамотност, гражданско участие, гражданско образование, достъп до правосъдие и институционална отчетност, междусекторно сътрудничество, насърчаване на иновациите и др. Следва да се планира още провеждането на промоционални събития и дейности по разпространение на информация чрез собствени интернет сайтове и профили в социалните медии.
Ще се покриват разходи за персонал, пътни и дневни, материали и консумативи, дълготрайни материални и нематериални активи, малки строително-ремонтни дейности, външна експертиза и услуги, както и непреки разходи.
Проектни предложения ще се подават за период от 3 месеца, а след още 3 ще излязат резултатите от оценяването.
Продължителността на проектите ще бъде до 18 месеца – в периода януари 2026 г. – декември 2028 г.
Пълните насоки за кандидатстване по схемата можете да разгледате тук.
Обратна връзка по проекта на насоките се приема в срок до 27.04.2025 г. от тук.