Бюджетът на програма “Отворени възможности” нараства до 158 119 лв. (80 845 евро), считано от 25.03.2025 г. За това съобщиха от Българския фонд за жените (БФЖ) вчера, 03.04.2025 г. Първоначално обявеният бюджет на програмата бе 25 000 евро.
Допълнителното финансиране се осигурява чрез неусвоени средства от други две програми на фонда – “Ценности” и “Мисия: възможна”. От БФЖ информират, че решението е в резултат от нарастващата несигурност за гражданския сектор, в частност продължаващата хуманитарна криза в Украйна и прекратяването на ключови международни финансови инструменти.
“Отворени възможности” се реализира от БФЖ съвместно с Българския център за нестопанско право (БЦНП) и Фондация Impact Drive (IDF). Програмата бе отворена през март миналата година и се финансира с европейски средства. Проекти ще се приемат до юни 2025 г. (или до изчерпване на ресурса).
Програмата е предназначена за спешно финансиране, което да покрие разходи за предизвикателства и неотложни нужди, които изискват незабавна реакция, бърза адаптация и мобилизация на неправителствени организации в България.
По-конкретно възможността е за независими български граждански организации, активни на местно, регионално или национално ниво, чиито основна мисия и дейности са насочени към защитата, насърчаването и повишаването на осведомеността относно основните права, ценностите на ЕС, върховенството на закона, равенството между половете и демокрацията.
Предимство ще се дава на организации, които работят по недостатъчно застъпени и оспорвани въпроси, свързани с правата на човека (напр. жени, ЛГБТИК+ общности, уязвими групи). Също така ще бъдат приоритизирани и т.нар. “рискови” организации – малки, слаборазвити или новосъздадени местни организации, водени от своите общности, които работят в непривилегировани райони и по оспорвани теми.
Една организация може да си осигури до 5 000 евро (по-рано бе 2 500 евро) за:
- Спешно застъпничество, свързано с ключова възможност за оказване на въздействие върху защитата правата на човека;
- Спешна общностна организация и мобилизация в защита на равнопоставеността и климатичната справедливост, ценностите на ЕС и движенията за човешки права;
- Организационна защита от атаките на крайно десни, недемократични, фундаменталистки, антиджендърни движения (атаки като дела-шамари, негативен PR, намаляване на финансирането, клевета, физически атаки срещу помещения/персонал и др.);
- Организационно развитие и преход в отговор на непредвидени промени в организацията;
- Цялостна сигурност за справяне с рисковете за физическата и психологическата безопасност на персонала на организацията и защитниците на правата на човека;
- Спешни услуги за подкрепа на маргинализирани общности (жени и момичета, ЛГБТИК+ хора, бежанци, търсещи убежище и мигранти, роми, хора с увреждания и др.).
Дейностите могат да се изпълняват за период до 6 месеца (не по-късно от ноември 2025 г., отчитане – най-късно до 15.12.2025 г.).
От организациите не се изисква собствен финансов принос.
Програма “Отворени възможности” е с несъстезателен характер – организациите могат да кандидатстват, без да се съревновават помежду си. Очаква се да бъдат финансирани поне 10 организации.
Кандидатстването се осъществява на текущ принцип по електронен път от тук (след решаване на теста). Резултатите от оценяването ще стават ясни в рамките на 14 дни след подаване на кандидатурата.
Повече информация можете да откриете тук.