Информационен ден 3 по процедурата за повишаване на капацитета на организации на гражданското общество – 08.10.2024 г.
На 08.10.2024 г. от 10 ч. ще се състои информационен ден по процедурата “Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България” (BG16RFTA001-1.008). Събитието е организирано от дирекция “Добро управление” към Администрацията на Министерския съвет и ще се проведе в онлайн формат чрез платформата Webex.
Припомняме, че процедурата, която е част от Програма “Техническа помощ” 2021-2027 г. (ПТП), отвори за кандидатстване в края на миналия месец. Разполагаемият бюджет е в размер на 8,6 млн. лв.
Целта на процедурата е да повиши административния капацитет на организации на гражданското общество (ОГО) за по-доброто прилагане на принципа на партньорство по отношение на програмите от Споразумението за партньорство, както и да засили гражданското участие и ангажираност при разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите.
Очаква се да бъдат подкрепени около 160 ОГО, като изискванията към тях като кандидати са да са регистрирани в обществена полза поне 2 години преди подаване на проектното предложение и да имат седалище на територията на България. Кандидатстването е индивидуално.
Един проект може да получи безвъзмездни средства до 53 000 лв., покриващи до 100% от допустимите разходи.
Допустимите по процедурата дейности могат да бъдат:
- Участие в различни формати на обучения на служителите, вкл. в други държави-членки на ЕС;
- Участие във формални мрежи и срещи на такива на ОГО;
- Организиране и провеждане на мероприятия за трансфер на знания и опит;
- Организиране и провеждане на мероприятия с представители на местната общност и съответните заинтересовани страни за изграждане на партньорства;
- Организиране и провеждане на обучения, свързани с данни за постигнатите резултати;
- Разработване на софтуерни инструменти за анализ, наблюдение и контрол при разработването, изпълнението, мониторинга и оценката на програмите от Споразумението за партньорство.
Ще се покриват разходи за услуги, нематериални активи, провеждане на и участие в мероприятия. Непреки разходи (за администрация, управление, видимост и т.н.) също са допустими в размер до 7% от преките допустими разходи.
Максималната продължителност на проектите е 18 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 г.
Крайният срок за кандидатстване е 28.11.2024 г., 17 ч. чрез системата ИСУН 2020.
По време на информационния ден експерти от дирекцията ще представят насоките за кандидатстване и приложенията към тях.
Необходима е предварителна регистрация от тук, а линк за включване ще бъде предоставен на регистрираните участници ден преди събитието.